05.12.2022 02:34:14
Nawigacja
Statut Stowarzyszenia
Zarząd i Członkowie
Deklaracja
Odznaka Absolwenta

Absolwenci Szkół od A do F
Absolwenci Szkól od Ł do R
Absolwenci Szkół od S do W
Absolwenci Szkół od Z do Ż

Najpopularniejsze tematy
Najnowsze fotki w galerii
Ostatnie komentarze
Ostatnio na forum

Wyszukaj
Regulamin strony
Kadra Pedagogiczna
Internat
Statki Szkolne - załogi
Fundusze Pamięci
Izba Pamięci
Składki członkowskie 2016
Składki członkowskie 2017
Składki członkowskie 2019
Absolwenci Szkół od G do L
Ostatnie artykuły
Technikum Żeglugi Śr...
Bractwo Mokrego Pokł...
Spotkanie 18.11.2017
Zjazd
KNAGA - inne określe...
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

30/05/2022 15:32
A może jednak te 200 zł, to zaporowa kwota(?) - tylko pytam. Ps: Nadal nie wyjaśniono z czego ona wynika...

30/05/2022 15:24
Stasiu, przed każdym ze zjazdów tak było - przed każdym...Ani Twoja, ani Warszego rocznika to wina, bo z a w s z e byliście najliczniejsi(!) Pozdrawiam :-)

30/05/2022 14:24
Myślę ze liczba chętnych do uczestnictwa w Zjeździe jest tak mała gdyż część kolegów przyjęła metodę wyczekiwania będzie " dłuższa Lista" to ja tez się zapisze a to związuje ręce organizator

30/05/2022 13:40
Zjazd 75 leci powstania szkoły to nie tylko ważna uroczystość ale okazja do spotkania kolegów w murach Naszej szkoły gdzie spędziliśmy piękne młodzieńcze lata. Pozdrawiam kolegów i myślę ze będzie nas

29/05/2022 13:25
...dociekać i dopytywać, a 75 Lecie, to wyjątkowa rocznica. Niektórzy pokonają setki kilometrów, by w nim uczestniczyć. Pozdrawiam :-)

Wydawanie duplikatów świadectw, dyplomów i zaświadczeń szkolnych na podstawie dokumentacji przebiegu nauczania szkół zlikwidowanych w tym TŻŚ
Wydawanie duplikatów świadectw, dyplomów i zaświadczeń szkolnych na podstawie dokumentacji przebiegu nauczania szkół zlikwidowanych
I. Podstawa prawna wydawania duplikatów świadectw, dyplomów i zaświadczeń szkolnych:
§ 22 ust. 1 i 8 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 maja 2010 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych(Dz. U. z 2010 r. Nr 97, poz. 624 ze zm.).
II. Opłaty
Zgodnie z § 26 ust. 3 przywołanego rozporządzenia w związku z cz. II pkt 5 załącznika do ustawy z dnia 16.11.2006r. o opłacie skarbowej (tekst jedn. Dz.U. z 2012r., poz. 1282 z póĽn. zm.), za wydanie duplikatu świadectwa, dyplomu, zaświadczenia pobiera się opłatę w wysokości równej kwocie opłaty skarbowej od legalizacji dokumentu tj. 26,00 zł.
Opłatę (zgodnie z zapisem § 26 ust. 3 ww. rozporządzenia) wnosi się na rachunek bankowy:
KURATORIUM OŚWIATY WE WROCŁAWIU
NBP OO WROCŁAW
24 1010 1674 0027 5622 3100 0000
W przypadku przelewów zagranicznych:
Kod BIC Narodowy Bank Polski: NBPLPLPW
IBAN tworzymy przez dodanie przed NRB kodu Polski:"PL"

IV. Miejsce złożenia dokumentów

Wniosek można złożyć:

przesłać na adres Kuratorium Oświaty we Wrocławiu Oddział ds. Obsługi Archiwum ul. Pątnowska 50, 59-220 Legnica
w Kancelarii Ogólnej Kuratorium Oświaty we Wrocławiu- pokój nr 2007,
w sekretariatach Delegatur Kuratorium Oświaty,
Wzór wniosku: Link
WIECZNA WACHTA - JERZY NOWIŃSKI


Z żalem i smutkiem powiadamiamy, że dnia 23 listopada 2022 r. odszedł na
wieczną wachtę JERZY NOWIŃSKI
absolwent Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu matura 1957 r.,
w latach 1953- 57 bramkarz reprezentacji szkoły w piłce nożnej - drużyna należała do najlepszych we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku.
Jurek rodzinnie i zawodowo związany był z Warszawą, utrzymywał więzi z kolegami z ławy szkolnej, uczestniczył również w zjazdach absolwenckich.
Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy współczucia.
Spoczywaj w Pokoju!
Przyjaciele i Koledzy z TŻŚ.
Pożegnanie Jurka nastąpi dnia 5 grudnia br. o godz. 11.50 na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.
Płynące dźwięki harfy
Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na koncert pn. „Płynące dźwięki harfy” z dedykacją dla środowiska żeglugi śródlądowej
Jadwiga Tomczyńska – harfa elektryczna, wokal
Maksymilian Ambroziak – gitara basowa, wokal

Trzeciego stycznia (wtorek) 2023 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

W programie utwory popularne oraz z gatunku muzyki filmowej, a także utwory świąteczno-kolędowe.
Koncert przygotowany przez Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu dla środowiska żeglugi śródlądowej. Kadry pedagogicznej Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu, marynarzy, stoczniowców oraz portowców.

Trzeciego stycznia 2023 r. w Klubie Muzyki i Literatury wystąpią Jadwiga Tomczyńska i Maksymilian Ambroziak. Zaprezentują oni niezwykle oryginalne połączenie dwóch współczesnych instrumentów: harfy elektrycznej i gitary basowej. Harfa elektryczna to rzadko spotykany instrument, ich liczbę w Polsce można policzyć na palcach jednej ręki. W porównaniu z klasyczną harfą koncertową najbardziej zauważalne różnice to konstrukcja, rozmiar, a także sposób przenoszenia dźwięku. Elektronika pozwala znacznie poszerzyć jej możliwości brzmieniowe, a co za tym idzie, zwiększyć pole kreatywności w muzycznym przekazie Jadwigi i Maksymiliana. Dodając do występu ciepłe, doskonale uzupełniające się głosy artystów, otrzymamy niezwykle intrygujący i niekonwencjonalny duet wokalno-instrumentalny. Jadwiga i Maksymilian wywodzą się z całkiem różnych środowisk muzycznych. Mimo odmiennych źródeł artystycznej inspiracji z powodzeniem znajdują wspólny język, koncertując razem od ponad 9 lat, a od 7 będąc również szczęśliwym małżeństwem. Współpracują z Teatrem Piasku Tetiany Galitsyny, łącząc improwizacje harfowe z obrazami malowanymi piaskiem oraz światłem.


Jadwiga Tomczyńska jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Na dużej scenie debiutowała już jako dziecko, występując podczas 21. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Jako harfistka brała udział w projektach Piotra Rubika, koncertowała z Polsko-Niemiecką Młodą Filharmonią Dolny Śląsk, a także występowała podczas Świdnickich Nocy Jazzowych. Aktualnie poza aktywnym koncertowaniem zajmuje się muzykoterapią i wykorzystaniem harfy w tej dziedzinie. Za pracę naukową na temat harfoterapii została wyróżniona w X edycji konkursu Wrocławska Magnolia.

Maksymilian Ambroziak to wokalista, gitarzysta i basista. Bez przeszkód odnajduje się w wielu różnych gatunkach muzycznych. Do swoich głównych inspiracji zalicza rock, blues, country i folk. Od ponad dekady jest mieszkańcem Wrocławia i udziela się na lokalnej scenie muzycznej. Współpracował z ikonami polskiej muzyki rockowej takimi jak Alek Mrożek, Ireneusz Nowacki, Włodzimierz Krakus. Repertuar koncertu obejmuje głównie tematy pochodzące z muzyki filmowej w autorskich aranżacjach. Słuchacze przeniosą się w świat bardziej oraz mniej znanych ekranizacji baśni, filmów nagrodzonych Oscarami, jak również i tych mało popularnych tytułów, do których skomponowano jednak zostające na długo w pamięci utwory.
Kalendarze 2023

5-go grudnia bieżącego roku już po raz 16-ty oddamy do Państwa rąk wodniackie kalendarze przygotowane na rok 2023. Podobnie, jak w latach ubiegły chmateriały zebrali oraz opracowali pod względem merytorycznym dwaj wybitni znawcy tematu: Janusz Fąfara i Waldemar Danielewicz. O tym, czego będzie dotyczyło najnowsze wydanie, najlepiej powiedzą sami Twórcy:

Janusz Fąfara - felietonista i fotograf, absolwent TŻŚ, wieloletni kapitan żeglugi śródlądowej; pracownik pionu eksploatacji firm Żegluga na Odrze i Odratrans.

„Nadszedł czas na kolejną edycję „Kalendarza odrzańskiego”. Rok 2023 będzie rokiem planowanego zakończenia wielkich inwestycji na skanalizowanej Odrze i jej właśnie chciałem to wydanie poświęcić. W obliczu medialnych ataków środowisk proekologicznych wobec inwestycji hydrotechnicznych realizowanych na Odrze skanalizowanej jak i na jej swobodnie płynącym odcinku środkowym i granicznym, warto rozpowszechniać wiedzę o zakresie, przebiegu prac i korzyściach wynikających z powstania tych inwestycji dla gospodarki i środowiska. Konieczne jest uświadamianie społeczeństwa, że Odra została już UREGULOWANA za panowania króla Prus Fryderyka II Wielkiego, a prace na rzece wykonywane od kilku lat to tylko usuwanie skutków kilkudziesięcioletniej degradacji jej koryta spowodowanej nadmierną eksploatacją w latach 70-tych ubiegłego stulecia oraz zaniechania prac utrzymujących należyty stan budowli regulacyjnych oraz całej infrastruktury hydrotechnicznej.
„Koalicja ratujmy rzeki” i podobna „Koalicja czas na Odrę” propagują hasła, że tylko renaturyzacja przywróci zdolność rzeki do samooczyszczania. Żądają jednocześnie natychmiastowego wstrzymania wszelkich planów i prac odtwarzających zabudowę regulacyjną, jak i budowę kolejnych stopni wodnych na odcinku rzeki poniżej stopnia wodnego Malczyce argumentując, że tego rodzaju prace przyczynią się do narastania strat w ekosystemie rzeki. Szkoda jednak, że nie przytaczają dobrodziejstwa jakim jest kaskadyzacja górnej Odry w obliczu ekstremalnie niskich przepływów. Tu, z małymi wyjątkami, nie wstępują problemy z drastycznym obniżeniem się poziomu wody w rzece i co za tym idzie - z poziomem wód gruntowych. Wracając do tematu inwestycji na Odrze skanalizowanej nie podlega dyskusji potrzeba rewitalizacji istniejącej infrastruktury hydrotechnicznej, w szczególności modernizacji jazów, przebudowy istniejących i budowy nowych śluz komorowych w kontekście Odry jako nowoczesnej, ekonomicznej i ekologicznej drogi transportowej które preferuje się w Europie. Czas skończyć ze sloganami o betonowaniu rzeki, o budowie „wielkich zapór”, jakimi karmią społeczeństwo środowiska pseudo ekologiczne. Czas na to, aby ci sami aktywiści zabrali się za edukację społeczeństwa o dobrodziejstwie natury jakim są rzeki, że trzeba o nie dbać, że trzeba walczyć z trucicielami rzek, uczyć społeczeństwo przestrzegania dobrych zasad i poszanowania środowiska przyrodniczego. Dzisiejsze działania na Odrze są zgodne z Ramową Dyrektywą Wodną, Dyrektywą w sprawie dzikiego ptactwa, Dyrektywą w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory.
Generalnie aktualne i planowane inwestycje na rzece Odrze, zgodne z polskim prawem i prawem unijnym, są realizowane i myślę, że nadal będą, z pełnym poszanowaniem środowiska przyrodniczego. Trzeba też podkreślić, że nie ma racji bytu transport kolejowy bez nowoczesnej infrastruktury kolejowej, nie ma racji bytu transport drogowy bez nowoczesnej sieci dróg i autostrad i nie będzie miał racji bytu wodny transport śródlądowy bez powiązanych z europejskim systemem dróg wodnych nowoczesnych sieci rodzimych i o tym należy pamiętać.
Janusz Fąfara Listopad 2022

Kolejny z naszych autorów - Waldemar Danielewicz, kapitan żeglugi śródlądowej, historyk, autor książek i opracowań dotyczących tego zagadnienia, we wstępie określa zakres tematyczny tegorocznej edycji następująco:

„To jużkolejnykalendarzpoświęconytematyceżeglugiśródlądowej. Autorempierwszejedycjibył Franciszek Manikowski, kapitanimechanikżeglugiśródlądowej, pasjonathistoriiżeglugi. Miałemokazjęwspółpracować z nimrównieżprzykilkupóźniejszychwydaniach. Inicjatoremorazpomysłodawcąopracowaniagraficznegoiformykalendarzy, którestałysięjużrozpoznawalnąmarką, jest natomiastkapitan Jerzy Misztal, właścicielfirmyMultikop Sp. z o.o. - wydawcykalendarza.
Tegorocznaedycjazatytułowana Z OBIEKTYWEM PRZEZ ŚRÓDLĄDZIE przedstawia 12 statkówuchwyconychmoimobiektywempodczasfotograficznychwypadów do Buczyńca, Gdańska, Giżycka, Torunia. Bohateramitychsesjistałysiępchacze, statkipasażerskie, barkimotorowe, łodziemotoroweilodołamacze. Ich losynapawająoptymizmemlubwręczprzeciwnie - sąsmutnymizapisaminakartachżeglugiśródlądowej. Ostatnia, grudniowastrona, poświęcona jest np. pierwszemuskonstruowanemuizbudowanemu w Polscelodołamaczowi „Lampart”. Niestety, mimowielupodejmowanychdziałańorazstarań, by uratowaćiprzekształcićobiekt w zabytekpolskiejtechniki, statekaktualnie jest złomowany. Wielkaszkoda. Na stronachkalendarzaznajdziemytakżepozytywneprzykłady, jak nastroniekwietniowejpoświęconejłodzimotorowej „Kaczor” z 1934 roku, którąlosuchroniłprzedpalnikamiimożemyjąterazpodziwiać w pięknej, odnowionejformie.
Waldemar Danielewicz Gdańsk. 11 listopada 2022 r.”


Kalendarzewydanezostałynamatowympapierzekredowym o gramaturze 300 g zawierają po 13 kartek formatu 33 cm x 48 cm, obustronniezadrukowanych.
Kalendarze, jak zawsze, pakowanesą w ozdobnekoperty z motywemzdjęciowym z kalendarzy.

Kosztkalendarzawynosi 47,00 zł

Kosztywysyłki:
Poczta Polska – wysyłka do 2 kalendarzy – 18,00
Kurier do 5 kalendarzy - 30,00zł
Wysyłka za pobraniemtylkokurierem – 34,00

Przyzamówieniachpowyżej 5 kalendarzykosztyprzesyłkibsędąustalaneindywidualnie.

Dane do przedpłatyprzelewembankowym
Multikop Sp. z o.o.
85-027 Bydgoszcz
Ul. Jagiellońska 97
Konto: BNP PARIBAS 83 2030 0045 1110 0000 0386 0860

Dane do przelewubankowegolubpocztowego
Multikop Sp. z o.o.
85-027 Bydgoszcz
Ul. Jagiellońska 97
Konto: BGŻ BNP PARIBAS 83 2030 0045 1110 0000 0386 0860

Kalendarzesą równieżdostępne w siedzibiefirmyMultikop w BydgoszczyprzyulicyJagiellońskiej 97 w Bydgoszczy. tel. 52 348 19 50 do 55

Podajemydane do kontaktu; Jerzy Misztal 604 264 391
e-mail: jerzy.misztal@multikop.pl, kalendarze@multikop.pl


Informacja
Sąjeszcze do kupieniaegzemplarzearchiwalnekalendarzy z latubiegłych w cenie40zł plus kosztwysyłki:


2009 – Tylnokołowce
2010 – HolownikiMotorowe
2011 – BydgoskaDrogaWodna
2012 – OdrzańskieHolownikiParowe
2013 – *100 Lat ŻeglugiPasażerskiejnaKanaleElbląsko – Ostródzkim 1912-2012
*OdrzańskiSzlakWodny
2014 - *Bydgoska Żegluga naWiśleinamorzu
*Żegluga Odrzańska 1945 -1990 – latanadziei
2015 – *Wiślanebocznokołowce – dawnychwspomnień czar
*Żegluga Odrzańska – lata 1997-2012
2016 - *MazurskaBiała Flota
*DzieciOdryHerosiOdry
2017 - *Lodołamacze
*Żegluga Odrzańska – Odrzańskie Porty
2018 - * FlotaBydgoskaodBombowca do Solarowca
*OdrzańskieStocznie
2019- * PolskieFlotylleRzeczne 1918-1939
*Z biegiemOdry
2020. - * Pływające Zabytki
*OdrzańskaFlota
2021 - * Flota Sródlądowawczorajidziś
*KalendarzOdrzańskiSentymentalnie


PAMIĘĆ O NASZYCH NAUCZYCIELACH I ABSOLWENTACH TŻŚ
Pamiętamy o naszych nauczycielach i kolegach z TŻŚ oraz tych z którymi mieliśmy przyjemność też trochę "łodziarzyć". Tradycyjnie jak co roku z ramienia Stowarzyszenia Absolwentów Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu odwiedzamy na wrocławskich cmentarzach groby naszych nauczycieli. Władek, Wojtek i Janusz uwieczniliśmy ten zwyczaj składając na grobach symboliczną różę i zapalając znicz na cmentarzu osobowickim.
APEL PAMIĘCI MARYNARZY RZECZNYCH I LUDZI RZEK
04.11.2022 APEL PAMIĘCI MARYNARZY RZECZNYCH I LUDZI RZEK 🇵🇱🛥⚓️🇵🇱
Stajemy dziś do apelu przy pomniku Pionierów Odry we Wrocławiu w okresie Święta Zmarłych aby przywołać tradycje, pamięć, męstwo i wytrwałość osób zaangażowanych w dzieje naszej ojczyzny, w odbudowę, rozwój i utrzymanie żeglugi śródlądowej.
Wzywam wszystkich tych rodaków przodków , którzy przez stulecia Wisłą do portów morskich spławiali zboże, którzy ciężką pracą zbudowali największą europejską flotę rzeczą. Zasłużyli się przy budowaniu tradycji marynarzy i ich silnych związków z rzekami, handlem i Polską. Dawnych marynarzy, którzy dają współczesnym powód do dumy i chwały z Polskiej żeglugi śródlądowej.
Całość APELU PAMIĘCI MARYNARZY RZECZNYCH I LUDZI RZEK
https://wroc.uzs.gov.pl/.../APEL-PAMI%C4%98CI-4-LISTOPADA...


APEL PAMIĘCI
Zapraszamy na APEL PAMIĘCI w dniu 4 listopada 2022 o godz. 17,00 we Wrocławiu, ul. Kochanowskiego 93 (na wale między Mostami Jagiellońskimi) pod Pomnik Pionierów Odry! Apel odczytają harcerze. Złożone zostaną kwiaty oraz zapalimy znicze!
WALDEMAR RYBICKI - prezes Stowarzyszenia TŻŚ
KONDOLENCJE Z POWODU ŚMIERCI ŻONY LUCYNY - DLA ADAMA MAŚLANY
Z wielkim smutkiem informujemy o śmierci Lucyny Maślany – żony naszego kolegi Adama - wieloletniemu członkowi Zarządu Stowarzyszenia TŻŚ
Naszemu Drogiemu Koledze ADAMOWI MAŚLANY
składamy wyrazy najgłębszego współczucia
z powodu śmierci ukochanej Żony Lucyny

Przyjaciele:
w imieniu Zarządu Waldemar Rybicki - PrezesTECHNIKUM ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ 2022 ROK- UROCZYSTE ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLASY PIERWSZEJ
W dniu 21 października 2022 r. w Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu odbyło się ślubowanie uczniów klasy pierwszej. W uroczystości udział wzięli Wiceminister Infrastruktury Grzegorz Witkowski, Wiceprezydent Miasta Wrocławia Jakub Mazur, Pan Paweł Hreniak, Poseł na Sejm RP, dyrektorzy Urzędów Żeglugi Śródlądowej, przedstawiciel Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, dyrektorzy szkół, reprezentanci uczelni wyższych związanych z żeglugą, przedstawiciele służb mundurowych, osoby związane z żeglugą, byli nauczyciele Zespołu Szkół Zawodowych Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu, uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz sympatycy szkoły.
Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w Kościele pw. Chrystusa Króla przy ul. Młodych Techników koncelebrowaną przez ks. Jana Kleszcza – krajowego kapelana żeglugi śródlądowej oraz ks. Adriana Srokę. Następnie uczniowie wraz z Panią Dyrektor Iwoną Bednarz, zaproszonymi gośćmi i nauczycielami udali się do siedziby szkoły, gdzie odbyło się uroczyste ślubowanie.
Rozpoczęcie edukacji w TŻŚ we Wrocławiu to nie tylko powód do dumy, lecz także duże zobowiązanie. Zakładając na siebie mundur, uczniowie pokazują, że są istotną częścią historii miasta, której znakomitym wizerunkiem są ludzie wychowani i wykształceni w murach Zespołu Szkół Zawodowych Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu przy ul. Brücknera 10.
Życzenia sukcesów w nauce, odwagi, kreatywności, ciągłego rozwoju złożyli uczniom zaproszeni goście. Pani Dyrektor Iwona Bednarz zwracając się do uczniów życzyła im sukcesów, zaangażowania, pasji oraz satysfakcji z przyszłego życia zawodowego.

Dzień Komisji Edukacji Narodowej
Dzień Komisji Edukacji Narodowej – obchodzony jest 14 października 2022 roku.
Dzień Nauczyciela w Polsce ustanowiono w 1972 roku, aby upamiętnić rocznicę stworzenia w 1773 roku Komisji Edukacji Narodowej – dzisiaj świętujemy dzień oświaty i szkolnictwa wyższego!
Światowy Dzień Nauczyciela obchodzony był 5 października!
Bardzo dziękujemy za wszelkie rady i wskazówki, słowa pochwały i krytyki, za naukę, za trud i cierpliwość, za opiekę i wychowanie, za wytrwałe dążenie do celu jakim jest wykształcenie człowieka godnego, mądrego posiadającego wiedzę i umiejętność dobrej pracy, obywatela wrażliwego, z charakterem, tolerancyjnego i zaangażowanego społecznie.
Dziękujemy naszym wspaniałym BELFROM i życzymy zdrowia, szacunku oraz godnego wynagrodzenia!
W imieniu Zarządu Stowarzyszenia TŻŚ – Waldemar Rybicki Prezes


BIULETYN PROSTO Z POKŁADU NR 192

20 LAT - Bractwo Mokrego Pokładu
W biuletynie piszą:
- Krystyna Cofta - Wysokińska
- Ryszard Sławczyński
- Tadeusz Sobiegraj
- dr Jan Pyś
- dr Marek Zawadka
- Witold Szabłowski
- Janusz Fąfara
- Józef Węgrzyn
- Mirosław Rajski
- Andrzej Podgórski
- Władysław Wąsik
Autorzy komentują tematy, które nurtują środowisko związane z żeglugą śródlądową.
Link
Nasi partnerzy