28.01.2021 12:41:57
Nawigacja
Statut Stowarzyszenia
Zarząd i Członkowie
Deklaracja
Odznaka Absolwenta

Absolwenci Szkół od A do F
Absolwenci Szkół od G do L
Absolwenci Szkól od Ł do R
Absolwenci Szkół od S do W
Absolwenci Szkół od Z do Ż

Najpopularniejsze tematy
Najnowsze fotki w galerii
Ostatnie komentarze
Ostatnio na forum

Wyszukaj
Regulamin strony
Kadra Pedagogiczna
Internat
Statki Szkolne - załogi
Fundusze Pamięci
Izba Pamięci
40 - lecie ukończenia Szkoły
Składki członkowskie 2013/2014
Składki członkowskie 2015
Składki członkowskie 2016
Składki członkowskie 2017
Składki członkowskie 2019
Ostatnie artykuły
Technikum Żeglugi Śr...
Bractwo Mokrego Pokł...
Spotkanie 18.11.2017
Zjazd
KNAGA - inne określe...
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

07/12/2020 12:58
Olkowi/54/Z okazji Urodzin,dużo zdrowia życzy:Bronek /54/.

21/04/2020 09:06
18 kwietnia, w dniu swoich 65 urodzin, zmarł Andrzej Kempa, absolwent TŻŚ z 1975 roku. Cześć jego pamięci!

07/07/2019 14:15
Skład aktualnego zarządu stowarzyszenia chyba nie jest taki jak podano...

12/01/2019 20:59
Józek masz już możliwośc

26/12/2018 16:05
Zaznaczam, że swoje składki za 2017-18 przekazałem i chciałem zobaczyć czy wpłynęły na konto Stowarzyszenia.

Wydawanie duplikatów świadectw, dyplomów i zaświadczeń szkolnych na podstawie dokumentacji przebiegu nauczania szkół zlikwidowanych w tym TŻŚ
Wydawanie duplikatów świadectw, dyplomów i zaświadczeń szkolnych na podstawie dokumentacji przebiegu nauczania szkół zlikwidowanych
I. Podstawa prawna wydawania duplikatów świadectw, dyplomów i zaświadczeń szkolnych:
§ 22 ust. 1 i 8 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 maja 2010 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych(Dz. U. z 2010 r. Nr 97, poz. 624 ze zm.).
II. Opłaty
Zgodnie z § 26 ust. 3 przywołanego rozporządzenia w związku z cz. II pkt 5 załącznika do ustawy z dnia 16.11.2006r. o opłacie skarbowej (tekst jedn. Dz.U. z 2012r., poz. 1282 z póĽn. zm.), za wydanie duplikatu świadectwa, dyplomu, zaświadczenia pobiera się opłatę w wysokości równej kwocie opłaty skarbowej od legalizacji dokumentu tj. 26,00 zł.
Opłatę (zgodnie z zapisem § 26 ust. 3 ww. rozporządzenia) wnosi się na rachunek bankowy:
KURATORIUM OŚWIATY WE WROCŁAWIU
NBP OO WROCŁAW
24 1010 1674 0027 5622 3100 0000
W przypadku przelewów zagranicznych:
Kod BIC Narodowy Bank Polski: NBPLPLPW
IBAN tworzymy przez dodanie przed NRB kodu Polski:"PL"

IV. Miejsce złożenia dokumentów

Wniosek można złożyć:

przesłać na adres Kuratorium Oświaty we Wrocławiu Oddział ds. Obsługi Archiwum ul. Pątnowska 50, 59-220 Legnica
w Kancelarii Ogólnej Kuratorium Oświaty we Wrocławiu- pokój nr 2007,
w sekretariatach Delegatur Kuratorium Oświaty,
Wzór wniosku: Link
''Odra - rzeka i ludzie''
Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na spotkanie pt. ''Odra - rzeka i ludzie''.
Kiedy Ty mówisz Odra
Książka "Kiedy Ty mówisz Odra" Wybór tekstów o Odrze autor: Ryszard Sławczyński,

Książka dedykowana jest pamięci marynarzy odrzańskich i prezentuje utwory 146 autorów o Odrze.

Prace nad antologią rozpoczęły się już w 1996 roku. Tak więc przyczynkiem do jej powstania wcale nie była powódź tysiąclecia w 1997. W stosunku do wydania I (1999) antologia została poszerzona o 39 autorów i 59 tekstów i poprzedzona obszernym wstępem, który jest pierwszą tak wnikliwą i obszerną próbą ukazania obrazu Odry w nie tylko piśmiennictwie i literaturze polskiej. Znajdziemy tu też teksty przełożone przez 19 tłumaczy z łaciny, języka niemieckiego, czeskiego, łużyckiego oraz jidisz. W antologii znajduje się też 10 ludowych pieśni śląskich z przełomu XIX i XX wieku. Tom otwierają „Renesansowe opisanie Wrocławia” i „Jedenastozgłoskowiec na cześć Wrocławia” – pióra Bartolomeusa Steina (w przekładzie Marka Krajewskiego), wieńczy zaś wiersz „Brama Odrzańska” zmarłego niedawno brzeskiego poety Janusza Ireneusza Wójcika. Oprócz słynnego tytułowego wiersza Rafała Wojaczka „Kiedy Ty mówisz Odra” w zbiorze znalazły się (podane chronologicznie) teksty wielu literackich znakomitości: poczynając od Andreasa Gryphiusa i Josepha von Eichendorffa, poprzez Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Tadeusza Różewicza, Tymoteusza Karpowicza, Óndry Łysohorskýego, Witolda Wirpszy, Urszulę Kozioł, Mariannę Bocian, Urszulę Małgorzatę Benkę, Ewę Sonnenberg, Henryka Wolniaka, Hansa Niekrawietza, Henryka Bereskę i wielu, wielu innych, aż po noblistkę Olgę Tokarczuk, która wyznaje: „Kiedy byłam dzieckiem, każdy spacer prowadził nad Odrę”. Wraz z rzeką, i tekstami o niej, płyniemy od źródeł, przez Bramę Morawską, Śląsk, Opolszczyznę, Dolny Śląsk, Ziemię Lubuską, Pomorze Zachodnie, aż po ujście do Bałtyku, albowiem zdecydowana większość autorów urodziła się w dorzeczu Odry i mieszkała, bądź mieszka, w miejscowościach usytuowanych na jej brzegach. Ze względów historycznych i biograficznych znajdziemy także obrazy łączące Odrę z rzekami Kresów Wschodnich. Całości dopełniają noty biograficzne autorek i autorów oraz indeks osobowy.

Książka "Kiedy Ty mówisz Odra" jest do nabycia w księgarni:

"Pod Arkadami", we Wrocławiu, ul. Świdnicka 49

E-mail:podarkadami@ksiaznica.pl
Telefon+48 506 689 857
Godziny otwarcia poniedziałek - piątek: 9:00 - 19:00
sobota: 10:00 - 14:00
Ryszard Sławczyński ur. 22 marca 1962 r. w Chociwlu - Absolwent TŻŚ z 1982 roku. Ukończył historię na Uniwersytecie Wrocławskim oraz studia podyplomowe z Zarządzania i Marketingu na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, a także Podyplomowe Studium Dziennikarskie na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. W 1999 roku założył i prowadzi Oficynę Wydawniczą Akwedukt, gdzie wydaje poezję oraz literaturę wspomnieniową o tematyce kresowej. Autor jedynej w polskim piśmiennictwie antologii wierszy z motywem rzeki „ Kiedy Ty mówisz Odra”.

Debiutował w „Radarze” (czerwiec 1983) wierszem „Metr kwadratowy płótna czyli autoportret”, publikował wiersze i teksty publicystyczne o tematyce historycznej m.in. w „Odrze”, „Morzu i Ziemi”, „Sigmie” i „Kulturze Dolnośląskiej”, krakowskiej „Hybrydzie”, „Zesłańcu”, „Kresowych Stanicach”, „Semper Fidelis” oraz „Rodakach” (polskojęzyczne pismo w Rosji). W Kłodzkiej Witrynie Artystów opublikował zbiór wierszy pn. „Zrozumieć siebie” (Kłodzko 1985). Opracował i wstępem opatrzył książkę „Z Kresów przez Afrykę do..” (Wrocław 2001), wydał album fotograficzny „Samochodem przez Kresy. Miejsca sercu bliskie” (Wrocław 2014), broszurę „O dniach kultury polskiej w Chakasji na Syberii” (Wrocław 2018). Autor wystaw fotograficznych o tematyce kresowej, wygłasza na temat polskiego dziedzictwa kulturowego Kresów Wschodnich oraz Syberii prelekcje połączone z pokazami multimedialnymi.
Historyk, literat, poeta - animator kultury, publicysta, podróżnik, miłośnik Odry, popularyzator kultury Kresów Wschodnich, autor licznych wystaw. Zachowuje poloniki w dokumencie: Kresów Wschodnich, Kazachstanu, Ukrainy, Białorusi, Litwy. Gospodarz spotkań Bractwa oraz nauczycieli i absolwentów T Ż Ś. W Bractwie od 2007 roku. Od 2010 roku dyrektor Klubu Muzyki i Literatury we Wrocławiu.
ŻYCZENIA DLA JUBILATA RYSZARDA STRUSIŃSKIEGO
Drogi Profesorze. Nasz kochany Jubilacie!: szczęścia, powodzenia, codziennego zadowolenia, radości w życiu prywatnym oraz marzeń spełnienia i tych 120 latach życia w zdrowiu.
Pamiętamy ile pracy i wysiłku wkładałeś w przygotowanie piłkarskich drużyn szkolnych, aby osiągały jak najlepsze wyniki, a ile razy ratowałeś „tonących nieboraków” na basenie!
Przyjmij więc od nas najlepsze życzenia zdrowia i dalszych lat życia.
Pamiętamy Twoją pomoc i życzliwość wychowawcy w internacie.
W imieniu Stowarzyszenia TŻŚ – Waldemar Rybicki
oraz Władysław Wąsik – starszy brat Kapituły BMP
Na zdjęciu poniżej:
Bogusława Kedzierska - nauczycielka budownictwa wodnego w latach 1958 - 1965,
Ryszard Strusiński - nauczyciel wychowania fizycznego, wychowawca i kierownik internatu Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu w latach 1953 – 1986 w dniu11 stycznia br. obchodzi swoje 95-te urodziny,
Jan Muzyka - nauczyciel przedmiotów zawodowych w latach 1960 - 1989
"ROMANTYCZNE FALE"
W ramach corocznych spotkań w Klubie Muzyki i Literatury przy pl. Kościuszki 10 we Wrocławiu osoby związane z żeglugą śródlądową mają możliwość uczestniczyć w organizowanych koncertach muzycznych przez Dyrektora Ryszarda Sławczyńskiego - absolwenta Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu. Dotychczas na początku każdego roku mieliśmy przyjemność gościć osobiście w jego „świątyni” kultury na koncertach noworocznych muzyki klasycznej. W tym roku z uwagi na pandemię odbył się wirtualny koncert „Romantyczne fale”, który mieliśmy przyjemność wysłuchać i zobaczyć transmisję na żywo 9-go stycznia o godzinie 17:00 na stronie Klubu: Link. Jednocześnie zachęcam do wysłuchania i oglądania nagrania z koncertu, który jest dostępny w wersji elektronicznej pod podanym adresem strony.
Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu, Fundacja Ars Activa oraz "Stowarzyszenie TŻŚ" zapraszają na koncert pt. "Romantyczne fale"
Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu, Fundacja Ars Activa oraz "Stowarzyszenie TŻŚ" zapraszają na koncert pt. "Romantyczne fale"
9 stycznia (sobota) 2021 roku o godz. 17.00
Mariusz Monczak - skrzypce
Robert Adamczak - fortepian
Koncert dedykowany jest dla środowiska żeglugi śródlądowej!
Szanowni Pracownicy, Absolwenci i Sympatycy TŻŚ.
Drogie Koleżanki i Koledzy!
zbliża się termin naszych corocznych spotkań w Klubie Muzyki i Literatury przy pl. Kościuszki we Wrocławiu, niestety, w obecnej sytuacji nie możemy osobiście wziąć udziału w wydarzeniu.
Dyrektor Klubu, absolwent szkoły – Ryszard Sławczyński w tej trudnej chwili nie zapomniał o nas i zaprasza na wirtualny koncert „Romantyczne fale”, który będziemy mieć przyjemność wysłuchać na żywo 9-go stycznia o godzinie 17:00 na stronie http:Link. Link do programu koncertu: Link
Proszę o przekazanie informacji wszystkim zainteresowanym spotkaniem.
Życzę wszystkiego dobrego w 2021 roku, dużo zdrowia, szybkiego powrotu do normalności i spotkań w rzeczywistych miejscach.
Sylwia Tl


Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!
Radosnych Świąt Bożego Narodzenia, odpoczynku w rodzinnym gronie
Prezentów bez liku i choinki do sufitu...
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku 2021!
WIECZNA WACHTA - JÓZEF FIJOŁ
W dniu dzisiejszym odszedł na Wieczną Wachtę nasz kolega klasowy z Technikum Żeglugi Śródlądowej Józef Fijoł rocznik 1966 Va. Po ukończeniu naszej szkoły podjął studia na Politechnice Gdańskiej, lecz w 1968 roku przerwał naukę przenosząc się do Szczecina na pływanie w Przedsiębiorstwie Robót Czerpalnych. Pracując jednocześnie studiował w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni. Po ukończeniu Szkoły Morskiej w1973 roku rozpoczął pracę na statkach w Polskiej Żegludze Morskiej a następnie na statkach obcych bander. Przechodząc wszystkie stopnie oficerskie w żegludze międzynarodowej jako Kapitan Żeglugi Wielkiej w 2011 roku przeszedł na emeryturę. Odszedł od nas dobry, lubiany, radosny i niezawodny kolega żegnany z wielkim żalem i smutkiem. Żonie i rodzinie składamy szczere wyrazy współczucia.

Przyjaciele i koledzy.

Msza żałobna odbędzie się 16.12.2020roku w miejscowości Węgierki koło Wrześni o godz. 11:00 , a pogrzeb po mszy na przyległym do kościoła cmentarzu.
WIECZNA WACHTA - ADAM BARTOLD


Z żalem zawiadamiamy, że zmarł Adam Bartold - wielki przyjaciel marynarzy śródlądowych. Organizator rejsów i wycieczek turystycznych po Wrocławiu i kraju. Pracował w Bazie Remontowej - Warsztatach ŻnO na Osobowicach. Wspierał Bractwo Mokrego Pokładu drukując biuletyn Prosto z Pokładu. W środowisku wodniackim od zawsze, w Bractwie od 2006 r. Uhonorowany odznaką „Zasłużony Przewodnik PTTK” - członek Klubu Przewodników i Pilotów RZEPIÓR - Wrocław. Prowadził KLUB TURYSTÓW „OLWIZ” Wrocławia. Działacz ZHP, organizator obozów żeglarskich dla młodzieży oraz pilot wycieczek krajowych i zagranicznych. Rodzinie i Jego bliskim składamy wyrazy współczucia oraz głębokiego żalu.
CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!
Pogrzeb odbędzie się w dniu 6 listopada (piątek) 2020 r. o godz. : 14,00 na Cmentarzu Komunalnym Osobowice.

W imieniu Zarządu Stowarzyszenia TŻŚ - Waldemar Rybicki
Wspomnienie z przed 40-stu lat
Dzisiaj mija 40 lat kiedy to, 15 października 1980 roku zginęła tragiczną śmiercią załoga kutra rybackiego ŚWI 3, staranowana na wodach Bałtyku przez niezidentyfikowaną jednostkę pływającą. Wśród załogi był również nasz kolega, absolwent Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu z klasy V c - rocznika 1972-1977 - Grzegorz CISZEK.
ŻYCZENIA DLA JUBILATA WŁADYSŁAWA STYPCZYŃSKIEGO
NAJLESZE ŻYCZENIA DLA JUBILATA - WŁADYSLAWA STYPCZYŃSKIEGO

Życzymy: dużo radości, zdrowia, siły i chęci,

Byś zachował sprawność swą!

Byśmy Ciebie dalej podziwiali i spotykali na szlakach wodnych!

Od BRACI WODNIAKÓW

W imieniu Zarządu Stowarzyszenia TŻŚ - Waldemar Rybicki
Nasi partnerzy