Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.
|
|
Piękny jubileusz 100 lat - Franciszek Stapiński |
Pan Franciszek Stapiński, jeden z najbardziej ulubionych przez uczniów wychowawca z internatu TŻŚ obchodził wczoraj piękny jubileusz 100 rocznicę urodzin. Wieloletni wychowawca w internacie TŻŚ, którego zapamiętaliśmy jako troskliwego i wyrozumiałego opiekuna.
Absolwenci pamiętają o tej pięknej rocznicy. Rok temu byliśmy na urodzinach naszego wiekowego Jubilata i wyraziliśmy życzenie odwiedzenia Go w 100 rocznicę! W niedzielę delegacja Stowarzyszenia przekaże kwiaty i życzenia od wszystkich absolwentów.
Relacja fotograficzna ukaże się na naszej stronie po wizycie już u STULATKA! Życzymy Jubilatowi dużo zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności, a w niedzielę życzenia będą składane osobiście! |
Ślad miał po nich zaginąć. Prace Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN |
W Klubie Muzyki i Literatury uczniowie naszego Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu wysłuchali bardzo ciekawego wykładu absolwenta TŻŚ, historyka, doktora habilitowanego nauk humanistycznych, nauczyciela akademickiego Krzysztofa Szwagrzyka na temat żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych walczących z komunistycznymi władzami. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego.
Profesor Krzysztof Szwagrzyk kieruje pracami ekshumacyjnymi m.in. w Kwaterze na Łączce na warszawskich Powązkach (które rozpoczęto 23 lipca 2012 r.) oraz w Dworzysku w powiecie nyskim i w Białymstoku. Ofiary identyfikowane są w Polskiej Bazie Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów. |
Cześć Twojej Pamięci Komandorze ! |
"Mieczysław Wróblewski ur. 8 lutego 1916 w Zamościu, zm. 26 czerwca 2009 we Wrocławiu był absolwentem Szkoły Podchorążych Marynarki Wojennej w Toruniu. Promocję oficerską uzyskał 15 października 1938 roku. 1 marca 1939 roku otrzymał przydział jako oficer wachtowy na trałowcu „Rybitwa”. 1 września uczestniczył w bitwie powietrzno-morskiej na Zatoce Gdańskiej, doznając trwałego uszkodzenia słuchu. Pozostał jednak w składzie załogi „Rybitwy” do momentu jej rozbrojenia 17 września, a następnie wziął udział w obronie Helu jako żołnierz pozycji obronnej na odcinku „Jastarnia”. Po kapitulacji 2 października dostał się do niewoli niemieckiej. Uwolniony 30 stycznia 1945 roku powrócił do Polski.
Zweryfikowany w stopniu porucznika marynarki, został przywrócony do służby w Marynarce Wojennej. W 1946 roku został członkiem misji rewindykacyjnej polskich trałowców z Travemünde. Pełnił również funkcję oficera artylerii Flotylli Trałowców, a następnie dowódcy trałowca „Delfin” i 3. Dywizjonu Flotylli Trałowców. Od końca 1949 roku pełnił funkcję dyrektora nauk i zastępcy komendanta Szkoły Specjalistów Morskich w Ustce. 18 lutego 1952 roku został zwolniony ze służby w okresie czystek stalinowskich, w stopniu komandora podporucznika.
Od 1953 roku zamieszkał we Wrocławiu, gdzie podjął pracę w Zarządzie Okręgowym Dróg Wodnych. Dziesięć lat później objął stanowisko kierownika Inspektoratu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu. Był również głównym nawigatorem w Zjednoczeniu Żeglugi Śródlądowej i Stoczni Rzecznych oraz wykładowcą w Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu, autorem podręcznika Teoria prowadzenia statku. Był również autorem setek zdjęć o tematyce żeglugowej. W latach 1980–1981 oraz 1984–1985 był delegowany jako specjalista i ekspert w dziedzinie żeglugi śródlądowej Komisji Gospodarczej Narodów Zjednoczonych do spraw Afryki do Etiopii i innych krajów afrykańskich. Uczestniczył w charakterze eksperta w pracach Europejskiej Komisji Gospodarczej." Dzisiaj skończyłby ... 108 lat. Józef Węgrzyn ⚓ |
Prosto z Pokładu Biuletyn Nr 197 |
W Biuletynie m.in.:
1. Na „odrzarzy”, co pędzą życie na tratwach i szkutach, dla retmana Ryszarda Przesławnego - 1667 r. pochodzi z książki Roberta Gawłowskiego pt. Boskie światło wydana została przez Akwedukt – Oficynę Wydawniczą Klubu Muzyki i Literatury we Wrocławiu i zawiera 91 utworów poetyckich zapisanych w formie raptularza Johannesa Schefflera, znanego w świecie jako Angelus Silesius, a w Polsce jako Anioł Ślązak. Podmiot, a zarazem bohater wierszy, mówi o różnych okolicznościach życiowych i duchowych, prowadzących go w kierunku tytułowego „boskiego światła”.
Biuletyn można pobrać w formacie PDF pod niniejszym adresem: Link |
Na odrzarzy, co pędzą życie na tratwach i szkutach, dla retmana Ryszarda Przesławnego 1667 |
Już od najwcześniejszych lat Johannes Scheffler widzieć musiał płynące Odrą tratwy i szkuty, które transportowały rozmaite towary w górę rzeki. Wrocław był także miastem portowym. Rzeka w owym czasie nie tylko dostarczała wody, ale też pełniła funkcję ważnego szlaku handlowego.
Nic dziwnego, że przywoływali ją w swoich wierszach poeci, jak choćby renesansowy autor Bartolomeus Stein, który w pisanym po łacinie Jedenastozgłoskowcu na cześć Wrocławia wychwalał piękno i pożytki tej rzeki. „Odrzarstwo” w XVII wieku było już dobrze rozwinięte. Zarówno „odrzarze”, jak i mieszkańcy nadrzecznych osad i miejscowości już w starożytności oddawali cześć Viadrusowi. |
MUZYCZNY REJS PO ODRZE |
Zgodnie z planem w dniu 9 stycznia 2024 r. o godz. 19,00 odbył się koncert "Muzyczny rejs po Odrze" przygotowany przez Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu dla środowiska żeglugi śródlądowej, kadry pedagogicznej Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu, marynarzy, stoczniowców oraz portowców bardzo przypadł do gustu słuchaczom. Były brawa, owacje na stojąco, kwiaty i podziękowania dla młodych artystów oraz organizatora koncertu Ryszarda Sławczyńskiego - dyrektora KMiL.
Mieliśmy pokaz wirtuozerii gry na saksofonach utworów znanych i lubianych. Z wielką przyjemnością wysłuchaliśmy utalentowanych artystów. Bardzo dziękujemy szczególnie artystom za świetny pomysł prezentacji utworów muzycznych przy pomocy saksofonów oraz dość nietypowej perkusji! |
WIECZNA WACHTA - JERZY PINIEWSKI |
Był absolwentem TŻŚ we Wrocławiu wydziału nawigacyjnego. Wychowawczynią była Helena Krutul – Węgrzyńska. Jego koledzy z klasy to Jurek Drążkiewicz, Andrzej Kulczyk, Witek Roszkowski, Zygmunt Pilecki, Bronek Kotwickii, Bernard Sonek, Andrzej Włodarczyk i wielu innych. Po skończeniu szkoły 1964 r. zatrudnił się w P.P. Żegluga na Odrze w załogach pływających, gdzie przepracował swoje całe życie zawodowe jako solidny i uczynny fachowiec.
Rodzinie i jego bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia
Zarząd Stowarzyszenia TŻŚ - Waldemar Rybicki
Cześć jego pamięci!
|
Najlepsze życzenia świąteczne! |
Przyjemnej chwili podczas Wigilii,
marzeń spełnienia w dniu Bożego Narodzenia.
Kolejny zaś Nowy Rok niech będzie czasem pokoju oraz realizacji osobistych zamierzeń.
W imieniu Zarządu Stowarzyszenia TŻŚ - Waldemar Rybicki |
WIECZNA WACHTA - Jorthanis Lazopoulos |
Wieczna wachta - Jorthanis Lazopoulos był wychowawcą w internacie TŻŚ w latach 1963 - 1982. "Świat, Polska, Wrocław traci Pedagoga wielkiego serca. Kochającego uczniów i tych młodszych, i tych starszych. Człowieka walczącego o dobro innych. Składamy wyrazy współczucia Rodzinie!" Tak pożegnali swojego nauczyciela geografii w V Liceum nauczyciele i uczniowie. Przyłączamy się też do tego pożegnania, ze swej strony z wielką sympatią wspominamy naszego wychowawcę, bardzo troskliwego opiekuna, czuwającego nad naszym bezpieczeństwem przez lata w internacie. Miałem zaszczyt i przyjemność być uczniem, a następnie razem pracować w internacie.
Cześć jego pamięci!
Za Zarząd Stowarzyszenia TŻŚ - Waldemar Rybicki - Prezes
|
|