Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.
|
|
WIECZNA WACHTA - JERZY PINIEWSKI |

Był absolwentem TŻŚ we Wrocławiu wydziału nawigacyjnego. Wychowawczynią była Helena Krutul – Węgrzyńska. Jego koledzy z klasy to Jurek Drążkiewicz, Andrzej Kulczyk, Witek Roszkowski, Zygmunt Pilecki, Bronek Kotwickii, Bernard Sonek, Andrzej Włodarczyk i wielu innych. Po skończeniu szkoły 1964 r. zatrudnił się w P.P. Żegluga na Odrze w załogach pływających, gdzie przepracował swoje całe życie zawodowe jako solidny i uczynny fachowiec.
Rodzinie i jego bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia
Zarząd Stowarzyszenia TŻŚ - Waldemar Rybicki
Cześć jego pamięci!

|
Najlepsze życzenia świąteczne! |
Przyjemnej chwili podczas Wigilii,
marzeń spełnienia w dniu Bożego Narodzenia.
Kolejny zaś Nowy Rok niech będzie czasem pokoju oraz realizacji osobistych zamierzeń.

W imieniu Zarządu Stowarzyszenia TŻŚ - Waldemar Rybicki |
WIECZNA WACHTA - Jorthanis Lazopoulos |
Wieczna wachta - Jorthanis Lazopoulos był wychowawcą w internacie TŻŚ w latach 1963 - 1982. "Świat, Polska, Wrocław traci Pedagoga wielkiego serca. Kochającego uczniów i tych młodszych, i tych starszych. Człowieka walczącego o dobro innych. Składamy wyrazy współczucia Rodzinie!" Tak pożegnali swojego nauczyciela geografii w V Liceum nauczyciele i uczniowie. Przyłączamy się też do tego pożegnania, ze swej strony z wielką sympatią wspominamy naszego wychowawcę, bardzo troskliwego opiekuna, czuwającego nad naszym bezpieczeństwem przez lata w internacie. Miałem zaszczyt i przyjemność być uczniem, a następnie razem pracować w internacie.
Cześć jego pamięci!
Za Zarząd Stowarzyszenia TŻŚ - Waldemar Rybicki - Prezes


|
Muzyczny rejs po Odrze |
Koncert dedykowany jest dla środowiska żeglugowego, lecz nie oznacza to zakazu udziału w koncercie sympatyków żeglugi, przyjaciół i sąsiadów, każdy może się zgłosić i zapisać na listę pod numerem telefonu: 600 783 148. Zainteresowanych koncertem prosimy o zapisywanie osób, które mają pewność, że wezmą udział w tym koncercie! Liczba miejsc jest ograniczona, liczy się data zgłoszenia!
W załączniku: Link plakat z informacją o koncercie.
 |
SPOTKATKANIE OPŁATKOWE NAUCZYCIELI I PRACOWNIKÓW TŻŚ ORAZ ZARZĄDU STOWARZYSZENIA |
Spotkanie opłatkowe w dniu dzisiejszym tj. 9 grudnia 2023 roku nauczycieli oraz pracowników dawnego TŻŚ z Zarządem Stowarzyszenia TŻŚ odbyło się w lokalu prowadzonym przez naszego absolwenta Wiceprezesa Stowarzyszenia Mariana Żurowskiego przy ul. Dobrzyńskiej 21 we Wrocławiu. Gości powitał Prezes Stowarzyszenia TŻŚ Waldemar Rybicki, złożył wszystkim serdeczne życzenia wesołych świąt Bożego Narodzenia, a przede wszystkim życzył zdrowia i pogodnych świąt w tym radosnym okresie, przekazał jednocześnie symboliczne prezenty od „Świętego Mikołaja”. Nie zabrakło też tradycyjnych potraw wigilijnych przygotowanych przez pracowników lokalu, a potrawy były bardzo smaczne i poczuliśmy tę atmosferę świątecznego domu. Pani Basia Zelkowier w imieniu nauczycieli przekazała życzenia świąteczne dla Zarządu i wręczyła prezenty od Świętego Mikołaja dla Prezesów Stowarzyszenia. Wspomniała też o śmierci Ewy Jastrzębskiej nauczycielki języka niemieckiego. Pani Basia poinformowała nas, że wysłała 2 tygodnie temu do Ewy zaproszenie na to dzisiejsze spotkanie, ale Pani Ewa była już chora i odpisała, że „pozdrawia nas, życzy nam miłego spotkania, dobrych, zdrowych Świąt, a naszym wspaniałym Absolwentom również dużo zdrowia i miłości! Jednocześnie prosi o modlitwę. Uczestnicy uczcili chwilą ciszy zmarłą Ewę Jastrzębską. Wigilijne spotkanie przebiegało w uroczystej atmosferze i sprawiło najwyraźniej przyjemność naszym gościom. Wspominano koleżanki i kolegów nieobecnych na spotkaniu. Na zakończenie uczestnicy przekazali serdeczne podziękowania organizatorom za te miłe chwile spędzone razem.


 |
WIECZNA WACHTA EWA JASTRZĘBSKA - NAUCZYCIELKA JĘZYKA NIEMIECKIEGO W LATACH 1976 -2004 |
Dotarła do nas smutna informacja o śmierci Ewy Jastrzębskiej - nauczycielki języka niemieckiego w Technikum Żeglugi Śródlądowej. Była bardzo cenioną nauczycielką, lubianą przez uczniów, nauczycielki i nauczycieli. Zawsze pomocna i służąca radą, dobry Człowiek, Przyjaciółka.
W IMIENIU ZARZĄDU STOWARZYSZENIA TŻŚ SKŁADAM WYRAZY GŁĘBOKIEGO WSPÓŁCZUCIA SYNOWI I JEGO RODZINIE: CZEŚĆ JEJ PAMIĘCI!
Waldemar Rybicki - Prezes Stowarzyszenia TŻŚ
Termin i miejsce pogrzebu: 14 grudnia (czwartek) br. godz. 10,40, Cmentarz Komunalny ul. Osobowicka 59 we Wrocławiu.


|
SPOTKATKANIE OPŁATKOWE NAUCZYCIELI I PRACOWNIKÓW TŻŚ ORAZ ZARZĄDU STOWARZYSZENIA |
Zarząd Stowarzyszenia TŻŚ zaprasza nauczycieli i pracowników emerytów oraz pedagogów aktualnie uczących w reaktywowanym TŻŚ na spotkanie opłatkowe w dniu 9 grudnia 2023 r. o godz. 10,00 w lokalu prowadzonym przez Wiceprezesa Stowarzyszenia Mariana Żurowskiego przy ul. Dobrzyńskiej 21/23 we Wrocławiu (lokal znajduje się w przychodni wojewódzkiej ZOZ). Spotkanie wigilijne jest okazją do złożenia wzajemnych życzeń oraz tradycyjnie podzielenia się opłatkiem. Spotkania te cieszą się coraz większym zainteresowaniem w związku z tym jest uprzejma prośba o telefoniczne potwierdzenie swojej obecności pod numerem: 607 584 533 do dnia 6 grudnia br.
W imieniu Zarządu zaprasza Waldemar Rybicki – Prezes Stowarzyszenia TŻŚ.


|
Aleksander Brückner: ostatni polihistor |

– Polihistorem nazywano uczonego, który opanował wszystkie dziedziny wiedzy, zarówno nauki ścisłe, jak i humanistyczne czy społeczne – tłumaczył prof. Janusz Tazbir.
Aleksander Brückner urodził się 29 stycznia 1856 roku w Tarnopolu w spolszczonej od trzech pokoleń rodzinie urzędnika skarbowego. Studiował we Lwowie, odbył też staże naukowe u slawistów. Był docentem Uniwersytetu Lwowskiego. W 1881 roku powołano go na katedrę slawistyki w Berlinie. Aleksander Brückner w dziedzinie historii literatury, gramatyki poruszał się niesłychanie swobodnie.
Ulica Aleksandra Brücknera 10 we Wrocławiu to adres mojego Technikum Żeglugi Śródlądowej. -Aleksander Brückner to autor Mitologii słowiańskiej i polskiej, odnalazł w Bibliotece Petersburskiej Kazania świętokrzyskie, które opracował i opublikował. Podobno znany był z nieeleganckiego słownictwa w chwilach dużego wzburzenia? Historia jego konfliktu z profesorem Uniwersytetu we Lwowie Henrykiem Ułaszynem, który dobitnie wytknął Brücknerowi błędne wyprowadzenie etymologii słowa pchła. Skończyło się na procesie o zniesławienie Ułaszyna przez Brücknera. Wg Brücknera w 16. i 17. wieku żartobliwie pchłę od pchania wywodzono. Aleksander proces przegrał, a pchła pchłę pchła.
Aleksander Brückner uchodził za przesadnie krytycznego, wręcz pesymistę wobec mitologii Słowian. O Perkunie pisał, że „Perun” nazwa mało u Słowian znana, dowodził: „w Polsce na appellativum zeszła”, a Jireczek tę nazwę wywodził z albańskiego.
Starania o sprowadzenie szczątków profesora Aleksandra Brücknera z Berlina do Polski trwały od 1939 roku. Szczątki naukowca zostały sprowadzone do Polski z Berlina, gdzie do tej pory znajdował się jego grób, ostatecznie spoczęły na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
Zdjęcie i informacje o Aleksandrze Brücknerze pochodzą ze strony Link
Link |
JUBILEUSZ ZBYSZKA PRIEBE |
Zbigniew Priebe - Absolwent Technikum Żeglugi Śródlądowej i Uniwersytetu Wrocławskiego, były pracownik "Żeglugi na Odrze " i "Navigi". Współinicjator powstania Bractwa Mokrego Pokładu - nasz starszy brat w Bractwie, wciąż młody i aktywny, w środowisku żeglugowym wielce szanowany i ceniony za dobre rady i pomoc - kończy dzisiaj 85 lat i z tej okazji życzymy dużo zdrowia, dobrego samopoczucia, miłości oraz szczęścia!

Życzą:
W imieniu Zarządu Stowarzyszenia TŻŚ - Waldemar Rybicki
W imieniu Kapituły BMP - Władysław Wąsik |
|