10.10.2024 22:30:40
Nawigacja
O Stowarzyszeniu
Statut Stowarzyszenia
Zarząd i Członkowie
Deklaracja
Odznaka Absolwenta

Absolwenci Szkół od A do F
Absolwenci Szkół od G do L
Absolwenci Szkól od Ł do R
Absolwenci Szkół od S do W
Absolwenci Szkół od Z do Ż

Najpopularniejsze tematy
Najnowsze fotki w galerii
Ostatnie komentarze
Ostatnio na forum

Wyszukaj
Regulamin strony
Kadra Pedagogiczna
Internat
Statki Szkolne - załogi
Fundusze Pamięci
Izba Pamięci
Składki członkowskie 2016
Składki członkowskie 2017
Składki członkowskie 2019
Ostatnie artykuły
Technikum Żeglugi Śr...
Bractwo Mokrego Pokł...
Spotkanie 18.11.2017
Zjazd
KNAGA - inne określe...
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

24/07/2024 14:41
Termin : Zjazd Absolwentów TŻŚ Rocznik - Matura 1974 10 - 12 września (wtorek - czwartek). Miejsce - Ruda Sułowska - Gospodarstwo Agroturystyczne https://maps.app.g
oo.gl/CSsHnyVG6C

30/05/2022 15:24
Stasiu, przed każdym ze zjazdów tak było - przed każdym...Ani Twoja, ani Warszego rocznika to wina, bo z a w s z e byliście najliczniejsi(!) Pozdrawiam :-)

30/05/2022 14:24
Myślę ze liczba chętnych do uczestnictwa w Zjeździe jest tak mała gdyż część kolegów przyjęła metodę wyczekiwania będzie " dłuższa Lista" to ja tez się zapisze a to związuje ręce organizator

30/05/2022 13:40
Zjazd 75 leci powstania szkoły to nie tylko ważna uroczystość ale okazja do spotkania kolegów w murach Naszej szkoły gdzie spędziliśmy piękne młodzieńcze lata. Pozdrawiam kolegów i myślę ze będzie nas

29/05/2022 13:25
...dociekać i dopytywać, a 75 Lecie, to wyjątkowa rocznica. Niektórzy pokonają setki kilometrów, by w nim uczestniczyć. Pozdrawiam :-)

APEL PAMIĘCI DNIA 13.11.2023 NAUCZYCIELE, MARYNARZE, ARMATORZY, STOCZNIOWCY, PORTOWCY, BUDOWNICZY DRÓG WODNYCH
Do Was wołam! Nauczyciele marynarzy żeglugi śródlądowej, armatorów, stoczniowców, portowców, budowniczych dróg wodnych. To wasza wiedza i doświadczenie zdobyte na akwenach Kresów Wschodnich, akwenach zaborców, na Wiśle pozwoliło budować we Wrocławiu nowoczesny transport rzeczny i bazę wiedzy o żegludze śródlądowej. Ta Szkoła to szkoła szkół żeglugi śródlądowej, którą tworzyły legendarne postacie i zarazem dobrzy ludzie. Dzisiaj wszyscy warci są brylantów. Wzywam Was nauczyciele:
1. Antoni Gregorkiewicz opiekunie dzieci polskich zesłańców, twórco i założycielu na Syberii i w Polsce harcerskich drużyn żeglarskich, dyrektorze szkoły żeglugi śródlądowej we Wrocławiu.
2. Tadeusz Cieśla
3. Marian Szwarc
4. Maria Bednarska
5. Stanisław Waszczyński
6. Mieczysław Wróblewski
7. Stanisława Inglot
8. Helena Węgrzyńska
9. Jadwiga Żuraw
10. Marian Rynkiewicz
11. Józef Bąk
12. Edmund Pająk
13. Edward Laskownicki
14. Zygmunt Bartnicki
15. Bartłomiej Dyda
16. Bronisław Derkacz
17. Jacek Mączyński
18. Waldemar Masłyk
19. Jacek Mączyński
20. Maria Teresa Pasek
21. Janusz Pasek
22. Jerzy Bartoszek
Stajemy dziś do apelu przy pomniku Pionierów Odry we Wrocławiu w okresie Święta Zmarłych i Święta Niepodległości aby przywołać tradycje, pamięć, męstwo i wytrwałość osób zaangażowanych w dzieje naszej ojczyzny, w odbudowę, rozwój i utrzymanie żeglugi śródlądowej.
Wzywam wszystkich tych rodaków przodków , którzy przez stulecia Wisłą do portów morskich spławiali zboże, którzy ciężką pracą zbudowali największą europejską flotę rzeczą. Zasłużyli się przy budowaniu tradycji marynarzy i ich silnych związków z rzekami, handlem i Polską. Dawnych marynarzy, którzy dają współczesnym powód do dumy i chwały z Polskiej żeglugi śródlądowej.
Wzywam Was! Marynarze żeglugi śródlądowej. Wasza praca jest służbą i stylem życia. Statki, woda, rzeka, brzegi, przyroda, to codzienne piękne środowisko pracy, z którym tworzycie jedność wzajemnie się przenikającą. Przyroda nie zawsze jest przewidywalna i bezpieczna. To ważna część Waszej służby która często oznacza kres rejsu i wezwanie na wieczną wachtę.
• Wzywam Was marynarze żeglugi śródlądowej, którzy nie wrócili z rejsów
Stańcie do Apelu! Chwała marynarzom żeglugi śródlądowej! Cześć ich pamięci !





Odra - rzeka w Hiszpanii w fotografiach Ryszarda Sławczyńskiego
Odra: rzeka w Hiszpanii
Tak, to nie pomyłka, w Europie płyną trzy Odry: jedna w Czechach, Polsce i Niemczech, druga w Chorwacji (82,7 km) i ta na północy Hiszpanii (65 km). Najkrótsza droga z Wrocławia nad hiszpańską Odrę prowadzi przez Bordeaux we Francji, dalej wzdłuż zatoki Biskajskiej, gdzie w Pirenejach przekroczymy granicę francusko-hiszpańską i po przejechaniu Kraju Basków wjedziemy na obszar wspólnoty Kastylia i León, tu w prowincji Burgos płynie nieżeglowna Rio Odra.
Źródło hiszpańskiej Odry wypływa na północ od masywu: a Amaya w pobliżu miejscowości Fuenteodry u podnóża Lorilli. Początkowo kieruje się na wschód, by po krótkim odcinku zmienić bieg na południe. W miejscu, gdzie uchodzi źródło Odry, biorą swój początek jeszcze dwie inne rzeki i jest to Arroyo del Plantino oraz Arroyo del Congosto. Nad Rio Odra znajdują się kaskady, a także rezerwaty przyrody (np. Lagunas de Villasandino) z bogatą roślinnością i ptactwem. Latem stan wody jest niski, ale jak opowiadają mieszkańcy tych nadodrzańskich miejscowości, w okresie jesienno-zimowym jej poziom potrafi się gwałtownie podnieść.
W górnym biegu przepływa przez równinę doliny Humada, a od miejscowości Villavedón obszarem, gdzie uprawia się m.in. buraki, kukurydzę, słonecznik, lucernę oraz drzewa owocowe. Pola położone w sąsiedztwie tak w jej górnym, jak i dolnym biegu nawadniane są wodą pobieraną z rzeki. Na terenie tym niegdyś znajdowały się winnice, a ich pozostałością są dzisiaj liczne winiarnie i tłocznie.
Mieszkańcy dorzecza naszej księżnej Odry mogli trafić nad brzegi tej hiszpańskiej rzeki w średniowieczu, ponieważ prowadzi tędy szlak św. Jakuba, którym XI-XIV w. i obecnie przemieszczali się pielgrzymi, udając się do Santiago de Compostela, uznanym w XII wieku za najważniejsze centrum chrześcijaństwa po Jerozolimie i Rzymie. Przez Odrę szlak Camino de Santiago prowadzi między dwiema nadodrzańskimi miejscowościami Villasilos i Pedrosa del Principe. Pielgrzymi przekraczają tam rzekę przez solidny drewniany most Barceński.
Poruszając się wzdłuż hiszpańskiej Odry, zauważyć można, że we wszystkich miejscowościach, przez które przepływa, bądź w tych położonych w jej bliskim sąsiedztwie, znajdują się duże kościoły wniesione w stylach romańskim i gotyckim, czasami z przyległymi zabytkowymi cmentarzami jak np. w Sandoval de la Reina, gdzie tuż nad rzeką jest stara pustelnia. Na całej długości rzeki spotykamy również stare kamienne mosty, dziś wyłączone z ruchu, stanowiące materialne ślady przeszłości, a w pobliżu dawnych przepraw wzniesione zostały, nowe już z betonu i stali. Zdecydowana większość miejscowości położonych nad rzeką leży na jej prawym brzegu, a w ich granicach nie znajduje się koryto rzeki. W końcowym jej biegu Odra nazywana jest również Odrillą (czyli wielką).
Wśród licznych małych cieków wodnych mieści się Brullés i jest ona głównym dopływem (lewym) Rio Odra, która w gminie Pedrosa del Príncipe wpływa rozlewiskiem do rzeki Pisuerga (275 km), a będącej prawym dopływem Duero (895 km). Duero na odcinku 130 km stanowi granicę między Hiszpanią a Portugalią i uchodzi do Oceanu Atlantyckiego w portugalskim Porto.
Warto będąc w okolicach Burgos zawitać nad brzegi Rio Odra, szczególnie miła i ciekawa wizyta może okazać się dla mieszkańców dorzecza naszej księżnej Odry.
Ryszard Sławczyński

RyszardSławczyński (ur. 1962): publicysta, wydawca. W 1999 roku założył i prowadzi Oficynę Wydawniczą Akwedukt. Miłośnik Odry i autor jedynej w polskim piśmiennictwie antologii wierszy o rzece pt. Kiedy Ty mówisz Odra (Wrocław 1999, wyd. II rozszerzone Wrocław 2020). Pomysłodawca i narrator filmu dokumentalno-artystycznego pn. Odra: poezja rzeki (Wrocław 2021). Rozpowszechnia wiedzę o rzece Odrze płynącej w Hiszpanii i Chorwacji.
Podróżnik, popularyzator kultury Kresów Wschodnich i Syberii. W 2012 roku przez miesiąc przebywał w Kazachstanie, a owocem tej podróży jest film Polacy na stepach Kazachstanu (Wrocław 2012). Wydał album fotograficzny Samochodem przez Kresy (Wrocław 2014), broszurę O dniach kultury polskiej w Chakasji na Syberii (Wrocław 2018). Autor licznych wystaw fotograficznych o tematyce kresowej. Wygłasza liczne prelekcje na temat dziedzictwa kulturowego Kresów Wschodnich oraz Syberii połączone z pokazami multimedialnymi.
Absolwent Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu, ukończył historię na Uniwersytecie Wrocławskim (praca magisterska pt. Odra i Nysa Łużycka jako granica pokoju. Propagandowy obraz granicy polsko-niemieckiej w latach 1945-1950) oraz studia podyplomowe z Zarządzania i Marketingu w Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu i Podyplomowe Studia Dziennikarskie na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Jest honorowym członkiem Dolnośląskiego Towarzystwa im. Fryderyka Chopina i Towarzystwa im. Ferenca Liszta. Od 2010 roku dyrektor Klubu Muzyki i Literatury we Wrocławiu.



1. Most na Odrze obok Sandoval de la Reina

2.Kamienny most na Odrze obok Sandoval de la Reina

3.Nadodrzńska miejscowość Villanueva de Odra

4.Villanueva de Odra: Rzeka Odra, w dali kościół św. Piotra i Pawła

5.Okolice Villasilos: Rio Odra U Odrilla (duża)

6.Odra na terenie Pedrosa del Príncipe

Link do katalogu wystawy udostępnionej w sali koncertowej
od 11 października 2023 roku do 22 stycznia 2024 roku
Klub MiL otwarty: pn. – pt. 10.00 –18.00, sob. 12.00 –18.00 Wstęp wolny.
Zdjęcia wykonano w lipcu i sierpniu 2023 r.
Link do katalogu wystawy
WYMIANA TABLICY UPAMIĘTNIAJĄCEJ PIONIERÓW ODRY
Uprzejmie informujemy, że dokonaliśmy wymiany tablicy upamiętniającej pionierów Odry, która znajduje się na środkowym wale kanałów żeglugowym a powodziowym między mostami Jagiellońskimi we Wrocławiu ul. Kochanowskiego. Całość została sfinansowana ze środków Stowarzyszenia TŻŚ. Poprzednia tablica była mało czytelna i niewidoczna z ulicy.
ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLASY PIERWSZEJ 20 październik 2023
W dniu 20 października 2023 r. w Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu odbyło się ślubowanie uczniów klasy pierwszej.

W uroczystości udział wzięło wielu znamienitych gości, przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, dyrektorzy Urzędów Żeglugi Śródlądowej, Państwowego Przedsiębiorstwa Wodnego Wody Polskie, przedstawiciel Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, dyrektorzy szkół, reprezentanci uczelni wyższych związanych z żeglugą, przedstawiciele służb mundurowych, osoby związane z żeglugą, byli nauczyciele Zespołu Szkół Zawodowych Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu, uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz sympatycy szkoły.
Zaproszeni goście w swoich przemówieniach życzyli uczniom wielu sukcesów w nauce, odwagi, kreatywności, ciągłego rozwoju. Pani Dyrektor Iwona Bednarz zwracając się do uczniów życzyła im sukcesów, zaangażowania, pasji oraz satysfakcji z przyszłego życia zawodowego.

Pan Wojciech Gąsowski, dyrektor Departamentu Edukacji Ministerstwa Infrastruktury odczytał list Podsekretarza Stanu Ministerstwa Infrastruktur pana Grzegorza Witkowskiego








Tekst i zdjęcia pochodzą ze strony TŻŚ: Link
PRACA DLA KAPITANÓW ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ

Poszukujemy chętnych do pracy, a kierownictwo firmy oferuje bardzo dobre zarobki pozwalające na przyzwoite życie w standarcie zachodnio-europejskim.
Szczegółowych informacji mogę udzielić na messengerze lub telefonicznie. ⚓
JÓZEF WĘGRZYN
Kiedy w 1970 roku rozpoczynałem naukę w Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu przeczytałem w folderze reklamowym szkoły, że w przyszłości jako dobrze wyszkolony marynarz (kapitan) będę mógł zarabiać na przyzwoite życie.Nie przypuszczałem wówczas, że zachodnie firmy będą zabiegały o takich ludzi jak ja oferując doskonałe zarobki w Euro (wówczas tej waluty nie było).
Dzisiaj ten fakt jest tak oczywisty jak oczywistym jest Zjednoczona Europa.Osiągnąłem na Zachodzie wszystko co było do osiągnięcia w moim zawodzie.Uzyskałem patenty żeglugowe, a ostatnim jest unijny paten kapitana pozwalające mi na prowadzenie statków po europejskich drogach wodnych. ⚓
Mimo, że od dwóch lat jestem emerytem to nadal wykonuję swój wyuczony na Brücknera 10 zawód.W tym roku przeszedłem do nowej na rynku żeglugowym firmy "Binnenschifffahrtskontor Elbe" (BKE), której właścicielem jest jeden z najbogatszych ludzi w Hamburgu Pan Tim-Oliver Kirschbaum, a jego syn Louis jest dyrektorem naczelnym (Geschäftsführer).
PAMIĘĆ O NASZYCH NAUCZYCIELACH - KOMANDOR MIECZYSŁAW WRÓBLEWSKI
Komandor Mieczysław Wróblewski przedwojenny oficer marynarki wojennej, kierownik Inspektoratu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu, nauczyciel nawigacji w Technikum Żeglugi Śródlądowej, założyciel Bractwa Mokrego Pokładu. Absolwent Korpusu Kadetów i Szkoły Podchorążych Marynarki Wojennej w Toruniu. Dowódca okrętów wojennych. Obrońca Helu i więzień obozów jenieckich. W latach 50-tych związał się z Wrocławiem gdzie przez wiele lat wykładał w TŻŚ teorię prowadzenia statku i nawigację. Piastował szereg odpowiedzialnych stanowisk w administracji żeglugowej, w tym również jako ekspert ONZ w Afryce. Hobby – fotografia. Autor wielu znakomitych obrazów i fotografii eksponowanych w kraju i za granicą. Odszedł na wieczną wachtę w czerwcu 2009 r. Cześć i chwała Pionierom Odry!

W 2023 roku Stowarzyszenie TŻŚ w porozumieniu z synem komandora - Ryszardem Wróblewskim - ufundowało nowy nagrobek z widocznym imieniem i nazwiskiem komandora. Grób komandora Wróblewskiego znajduje się na cmentarzu parafialnym przy ul. Odona Bujwida we Wrocławiu i jest objęty opieką IPN. Środki na ten cel pozyskane zostały z Fundacji ORLEN w ramach projektu upamiętnienia i opieki nad grobami zasłużonych ludzi dla ojczyzny naszej.

Ryszard Wróblewski - syn Komandora Mieczysława Wróblewskiego przysłał podziękowanie dla Stowarzyszenia TŻŚ za ufundowanie nowego nagrobka upamiętniającego naszego nauczyciela - oficera marynarki wojennej - obrońcy Helu.
Komandor Mieczysław Wróblewski pochowany został w rodzinnym grobie z nagrobkiem z mało widocznym napisem. O wykonanie nowego nagrobka z wyraźnym imieniem i nazwiskiem pochowanego w tym grobie Komandora Mieczysława Wróblewskiego upominało się bardzo wielu absolwentów TŻŚ.
Pokazy musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry ZS Żeglugi Śródlądowej z Kędzierzyna Koźla na Placu Nowy Targ we Wrocławiu

Po mszy wszyscy pomaszerowali z orkiestrami Szkół Żeglugi Śródlądowych w Polsce na pokazy musztry paradnej na Plac Nowy Targ. Orkiestra Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie - Koźlu dała po[pis musztry i byliśmy szczerze zachwyceni. Popisy wzbudziły duże zainteresowanie i podziw okolicznych mieszkańców. Orkiestra wraz z uczestnikami święta marynarza rzecznego pomaszerowała ulicami Wrocławia na Bulwar Marii i Lecha Kaczyńskich, gdzie odbyła się parada odrzańskiej floty wraz z pokazami akcji ratowniczej. Organizatorami obchodów święta marynarzy rzecznych w 2023 roku byli: Ministerstwo Infrastruktury Departament Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej (DGWiZS) oraz Urząd Miasta Wrocławia. Całość wspierali Urząd Żeglugi Śródlądowej oraz Stowarzyszenie Absolwentów TŻŚ. Na tegoroczne obchody Dni Marynarza Rzecznego Zarząd Stowarzyszenia zaprosił zasłużonych dla żeglugi śródlądowej przedstawicieli z poza Wrocławia tj ze Szczecina, Płocka, Bydgoszczy, Torunia i Warszawy. Stowarzyszenie opłaciło dwudniowy pobyt w hotelu dla 9 osób co umożliwiło Im wzięcie udziału w Uroczystych obchodach. Mamy nadzieję, że miło będą wspominać pobyt we Wrocławiu. Organizatorom i prowadzącym oraz uczestnikom imprez okolicznościowych podczas świętowania serdecznie dziękujemy. Szczególne podziękowania należą się artystom, którzy dali pokaz swoich umiejętności i talentu prezentując się podczas swoich występów. Występy artystów były całkowicie nieodpłatne!

Msza Święta w intencji Marynarzy w Katedrze Wrocławskiej celebrowanej prze Arcybiskupa Józefa Kupnego
Po złożeniu kwiatów i wieńców przy tablicy Pionierów Odry uczestnicy święta marynarza rzecznego wzięli udział we mszy świętej w Katedrze Wrocławskiej celebrowanej przez arcybiskupa Józefa Kupnego oraz kapelana żeglugi śródlądowej Jana Kleszcza.


Święto Marynarzy Rzecznych 2 lipca 2023

W dniu 2 lipca 2023 r. świętowanie rozpoczęliśmy złożeniem kwiatów i wieńców przy tablicy upamiętniającej Pionierów Odry. Po raz piąty upamiętniliśmy ludzi związanych z wodami śródlądowymi, ochroną przeciwpowodziową, transportem drogami wodnymi, którzy swoją pracą przyczynili się do rozwoju naszej ojczyzny. Jednocześnie uczciliśmy pamięć marynarzy Floty Pińskiej, którzy pierwsi podjęli się obrony Kresów Wschodnich Polski przed Bolszewikami. Na tegoroczne obchody Dni Marynarza Rzecznego Zarząd Stowarzyszenia zaprosił zasłużonych dla żeglugi śródlądowej przedstawicieli z poza Wrocławia tj ze Szczecina, Płocka, Bydgoszczy, Torunia i Warszawy. Stowarzyszenie opłaciło dwudniowy pobyt w hotelu dla 9 osób co umożliwiło Im wzięcie udziału w Uroczystych obchodach. Mamy nadzieję, że miło będą wspominać pobyt we Wrocławiu