04.06.2023 15:19:00
Nawigacja
O Stowarzyszeniu
Statut Stowarzyszenia
Zarząd i Członkowie
Deklaracja
Odznaka Absolwenta

Absolwenci Szkół od A do F
Absolwenci Szkół od G do L
Absolwenci Szkól od Ł do R
Absolwenci Szkół od S do W
Absolwenci Szkół od Z do Ż

Najpopularniejsze tematy
Najnowsze fotki w galerii
Ostatnie komentarze
Ostatnio na forum

Wyszukaj
Regulamin strony
Kadra Pedagogiczna
Internat
Statki Szkolne - załogi
Fundusze Pamięci
Izba Pamięci
Składki członkowskie 2016
Składki członkowskie 2017
Składki członkowskie 2019
Ostatnie artykuły
Technikum Żeglugi Śr...
Bractwo Mokrego Pokł...
Spotkanie 18.11.2017
Zjazd
KNAGA - inne określe...
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

30/05/2022 15:32
A może jednak te 200 zł, to zaporowa kwota(?) - tylko pytam. Ps: Nadal nie wyjaśniono z czego ona wynika...

30/05/2022 15:24
Stasiu, przed każdym ze zjazdów tak było - przed każdym...Ani Twoja, ani Warszego rocznika to wina, bo z a w s z e byliście najliczniejsi(!) Pozdrawiam :-)

30/05/2022 14:24
Myślę ze liczba chętnych do uczestnictwa w Zjeździe jest tak mała gdyż część kolegów przyjęła metodę wyczekiwania będzie " dłuższa Lista" to ja tez się zapisze a to związuje ręce organizator

30/05/2022 13:40
Zjazd 75 leci powstania szkoły to nie tylko ważna uroczystość ale okazja do spotkania kolegów w murach Naszej szkoły gdzie spędziliśmy piękne młodzieńcze lata. Pozdrawiam kolegów i myślę ze będzie nas

29/05/2022 13:25
...dociekać i dopytywać, a 75 Lecie, to wyjątkowa rocznica. Niektórzy pokonają setki kilometrów, by w nim uczestniczyć. Pozdrawiam :-)

SPOTKATKANIE OPŁATKOWE NAUCZYCIELI I PRACOWNIKÓW TŻŚ ORAZ ZARZĄDU STOWARZYSZENIA
Czas świąteczny to czas wzajemnej życzliwości i serdeczności. Pamiętajmy o tym i w dniu 10 grudnia 2022 Zarząd Stowarzyszenia TŻŚ gościł nauczycieli i pracowników emerytów oraz pedagogów aktualnie uczących w TŻŚ na spotkaniu opłatkowym.

Spotkanie odbyło się w użyczonym lokalu przez Wiceprezesa Mariana Żurowskiego przy ul. Dobrzyńskiej we Wrocławiu. W spotkaniu uczestniczył Krajowy Kapelan Jan Kleszcz.

Gości powitał Prezes Stowarzyszenia TŻŚ Waldemar Rybicki, przekazał jednocześnie prezenty od Mikołaja, życząc wesołych świąt i dużo zdrowia. Kapelan wygłosił homilię do zebranych, najpierw złożył wszystkim zgromadzonym życzenia, zaśpiewaliśmy wspólnie kolędy, była modlitwa i podzieliliśmy się opłatkiem między uczestnikami. Nie zabrakło też tradycyjnych potraw wigilijnych przygotowanych przez pracowników lokalu.

Wszystko odbyło się w sposób uroczysty, a potrawy były bardzo smaczne i poczuliśmy tę atmosferę świątecznego domu. Uczestnicy wigilii miło spędzili czas i ciepło powspominali okres pracy w TŻŚ. Wigilijne spotkanie wzbudziło duże zainteresowanie i sprawiło najwyraźniej przyjemność naszym gościom. Na zakończenie uczestnicy przekazali serdeczne podziękowania organizatorom za te miłe chwile spędzone razem.
Prosto z Pokładu Biuletyn nr 193
Prosto z Pokładu Biuletyn nr 193 do pobrania w formacie PDF: Link
W biuletynie m.in.:
1. Zaproszenie na koncert do Klubu Muzyki i Literatury.
2. O Odrze dr Jan Pyś; Odra to słowo, zwrot, który zawsze dobrze kojarzył się nie tylko mieszkańcom Nadodrza. Słowo to ma wiele znaczeń w zależności od tego o jakiej funkcji, roli myślimy, mówimy opisując naszą rzekę. Z reguły zwrot ten oznaczał rzekę, której nazwą naznaczano wysokiej jakości produkty, wydarzenia, miejsca. Odra ma różne oblicza. Skojarzenia marynarzy dotyczące Odry są z pewnością dużo większe. Nasza rzeka to przecież nasze miejsce pracy, spotkań, pierwszych miłości, odpoczynku, stresów, niepokojów, niekiedy miejsce pożegnań i ostatnich rejsów.
3. Nowa podnośnia w Niederfinow.
Tekst: Witold Szabłowski.
4. "WWŻ - trzy literki, problem wielki..." tekst i grafiki - kpt. Andrzej Podgórski
zdjęcia: Wikimedia, PGW Wody Polskie
tabele: WSV, Rada Kapitanów
5. ŁADUNEK JAKIEGO JESZCZE NIE TRANSPORTOWANO W POLSCE
Tekst i zdjęcia: dr Marek Zawadka
6. Transport wodny śródlądowy w Niemczech i Europie Zachodniej, a polskie marzenia o wielkiej żegludze na małej rzece, jaką jest Odra. Opracował na podstawie niemieckich materiałów prasowych: Józef Węgrzyn
7. MODERNIZACJA ODRY SKANALIZOWANEJ
Janusz Fąfara
WIECZNA WACHTA - JERZY NOWIŃSKI

Z żalem i smutkiem powiadamiamy, że dnia 23 listopada 2022 r. odszedł na
wieczną wachtę JERZY NOWIŃSKI - absolwent Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu matura 1957 r., w latach 1953- 57 bramkarz reprezentacji szkoły w piłce nożnej - drużyna należała do najlepszych we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku.

Jurek rodzinnie i zawodowo związany był z Warszawą, utrzymywał więzi z kolegami z ławy szkolnej, uczestniczył również w zjazdach absolwenckich.
Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy współczucia.
Spoczywaj w Pokoju!
Przyjaciele i Koledzy z TŻŚ.

Pożegnanie Jurka nastąpi dnia 5 grudnia br. o godz. 11.50 na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.
Płynące dźwięki harfy
Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na koncert pn. „Płynące dźwięki harfy” z dedykacją dla środowiska żeglugi śródlądowej
Jadwiga Tomczyńska – harfa elektryczna, wokal
Maksymilian Ambroziak – gitara basowa, wokal

Trzeciego stycznia (wtorek) 2023 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

W programie utwory popularne oraz z gatunku muzyki filmowej, a także utwory świąteczno-kolędowe.

Koncert przygotowany przez Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu dla środowiska żeglugi śródlądowej. Kadry pedagogicznej Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu, marynarzy, stoczniowców oraz portowców.

Trzeciego stycznia 2023 r. w Klubie Muzyki i Literatury wystąpią Jadwiga Tomczyńska i Maksymilian Ambroziak. Zaprezentują oni niezwykle oryginalne połączenie dwóch współczesnych instrumentów: harfy elektrycznej i gitary basowej. Harfa elektryczna to rzadko spotykany instrument, ich liczbę w Polsce można policzyć na palcach jednej ręki. W porównaniu z klasyczną harfą koncertową najbardziej zauważalne różnice to konstrukcja, rozmiar, a także sposób przenoszenia dźwięku. Elektronika pozwala znacznie poszerzyć jej możliwości brzmieniowe, a co za tym idzie, zwiększyć pole kreatywności w muzycznym przekazie Jadwigi i Maksymiliana.

Dodając do występu ciepłe, doskonale uzupełniające się głosy artystów, otrzymamy niezwykle intrygujący i niekonwencjonalny duet wokalno-instrumentalny. Jadwiga i Maksymilian wywodzą się z całkiem różnych środowisk muzycznych. Mimo odmiennych źródeł artystycznej inspiracji z powodzeniem znajdują wspólny język, koncertując razem od ponad 9 lat, a od 7 będąc również szczęśliwym małżeństwem. Współpracują z Teatrem Piasku Tetiany Galitsyny, łącząc improwizacje harfowe z obrazami malowanymi piaskiem oraz światłem.


Kalendarze 2023
5-go grudnia bieżącego roku już po raz 16-ty oddamy do Państwa rąk wodniackie kalendarze przygotowane na rok 2023.

Podobnie, jak w latach ubiegły chmateriały zebrali oraz opracowali pod względem merytorycznym dwaj wybitni znawcy tematu: Janusz Fąfara i Waldemar Danielewicz.
PAMIĘĆ O NASZYCH NAUCZYCIELACH I ABSOLWENTACH TŻŚ
Pamiętamy o naszych nauczycielach i kolegach z TŻŚ oraz tych z którymi mieliśmy przyjemność też trochę "łodziarzyć".

Tradycyjnie jak co roku z ramienia Stowarzyszenia Absolwentów Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu odwiedzamy na wrocławskich cmentarzach groby naszych nauczycieli. Władek, Wojtek i Janusz uwieczniliśmy ten zwyczaj składając na grobach symboliczną różę i zapalając znicz na cmentarzu osobowickim.
APEL PAMIĘCI MARYNARZY RZECZNYCH I LUDZI RZEK
04.11.2022 APEL PAMIĘCI MARYNARZY RZECZNYCH I LUDZI RZEK 🇵🇱🛥⚓️🇵🇱
Stajemy dziś do apelu przy pomniku Pionierów Odry we Wrocławiu w okresie Święta Zmarłych aby przywołać tradycje, pamięć, męstwo i wytrwałość osób zaangażowanych w dzieje naszej ojczyzny, w odbudowę, rozwój i utrzymanie żeglugi śródlądowej.

Wzywam wszystkich tych rodaków przodków , którzy przez stulecia Wisłą do portów morskich spławiali zboże, którzy ciężką pracą zbudowali największą europejską flotę rzeczą. Zasłużyli się przy budowaniu tradycji marynarzy i ich silnych związków z rzekami, handlem i Polską. Dawnych marynarzy, którzy dają współczesnym powód do dumy i chwały z Polskiej żeglugi śródlądowej.
APEL PAMIĘCI
Zapraszamy na APEL PAMIĘCI w dniu 4 listopada 2022 o godz. 17,00 we Wrocławiu, ul. Kochanowskiego 93 (na wale między Mostami Jagiellońskimi) pod Pomnik Pionierów Odry! Apel odczytają harcerze. Złożone zostaną kwiaty oraz zapalimy znicze!
WALDEMAR RYBICKI - prezes Stowarzyszenia TŻŚ
KONDOLENCJE Z POWODU ŚMIERCI ŻONY LUCYNY - DLA ADAMA MAŚLANY
Z wielkim smutkiem informujemy o śmierci Lucyny Maślany – żony naszego kolegi Adama - wieloletniemu członkowi Zarządu Stowarzyszenia TŻŚ
Naszemu Drogiemu Koledze ADAMOWI MAŚLANY
składamy wyrazy najgłębszego współczucia
z powodu śmierci ukochanej Żony Lucyny

Przyjaciele:
w imieniu Zarządu Waldemar Rybicki - Prezes