10.10.2024 21:32:58
Nawigacja
O Stowarzyszeniu
Statut Stowarzyszenia
Zarząd i Członkowie
Deklaracja
Odznaka Absolwenta

Absolwenci Szkół od A do F
Absolwenci Szkół od G do L
Absolwenci Szkól od Ł do R
Absolwenci Szkół od S do W
Absolwenci Szkół od Z do Ż

Najpopularniejsze tematy
Najnowsze fotki w galerii
Ostatnie komentarze
Ostatnio na forum

Wyszukaj
Regulamin strony
Kadra Pedagogiczna
Internat
Statki Szkolne - załogi
Fundusze Pamięci
Izba Pamięci
Składki członkowskie 2016
Składki członkowskie 2017
Składki członkowskie 2019
Ostatnie artykuły
Technikum Żeglugi Śr...
Bractwo Mokrego Pokł...
Spotkanie 18.11.2017
Zjazd
KNAGA - inne określe...
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

24/07/2024 14:41
Termin : Zjazd Absolwentów TŻŚ Rocznik - Matura 1974 10 - 12 września (wtorek - czwartek). Miejsce - Ruda Sułowska - Gospodarstwo Agroturystyczne https://maps.app.g
oo.gl/CSsHnyVG6C

30/05/2022 15:24
Stasiu, przed każdym ze zjazdów tak było - przed każdym...Ani Twoja, ani Warszego rocznika to wina, bo z a w s z e byliście najliczniejsi(!) Pozdrawiam :-)

30/05/2022 14:24
Myślę ze liczba chętnych do uczestnictwa w Zjeździe jest tak mała gdyż część kolegów przyjęła metodę wyczekiwania będzie " dłuższa Lista" to ja tez się zapisze a to związuje ręce organizator

30/05/2022 13:40
Zjazd 75 leci powstania szkoły to nie tylko ważna uroczystość ale okazja do spotkania kolegów w murach Naszej szkoły gdzie spędziliśmy piękne młodzieńcze lata. Pozdrawiam kolegów i myślę ze będzie nas

29/05/2022 13:25
...dociekać i dopytywać, a 75 Lecie, to wyjątkowa rocznica. Niektórzy pokonają setki kilometrów, by w nim uczestniczyć. Pozdrawiam :-)

WIECZNA WACHTA - RYSZARD STRUSIŃSKI













































































Dzisiaj dotarła bardzo smutna wiadomość o śmierci w dniu wczorajszym tj. 20 kwietnia 2024 r. Ryszarda Strusińskiego – wieloletniego nauczyciela wychowania fizycznego, wychowawcy i kierownika internatu Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu. Rozpoczął pracę tuż po ukończeniu studiów w 1953 r. najpierw w mało znanej miejscowości. W krótkim czasie Rektor Uczelni zaproponował pracę z „trudną młodzieżą: w Technikum Żeglugi Śródlądowej.” Młodzież okazała wcale nie taka trudna! Tak właśnie związał się z naszą szkołą na 33 lata, tzn. do chwili przejścia na emeryturę. Był bardzo lubianym nauczycielem, wspominamy go jako troskliwego i bardzo tolerancyjnego wychowawcę. Cieszył się wielką sympatią wśród nauczycieli i uczniów. Uczestniczył w rozbudowie szkoły w latach 60-tych ubiegłego wieku. Miał wiele sukcesów jako trener drużyn szkolnych. Był wielokrotnie uczestnikiem studniówek, szkolnych imprez i wielu innych wydarzeń związanych z pobieraniem nauki w Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu. Dożył sędziwego wieku, jak Profesor mawiał dlatego, że uprawiał sport, nie ten wyczynowy, ale ruch dla przyjemności. Podkreślał, że nigdy nie palił papierosów! Wszyscy pamiętamy te piękne lata spędzone w naszej ukochanej Szkole pod opieką tak wspaniałych ludzi, których każdego roku jest coraz mniej.

Pogrzeb odbędzie się w dniu 27 kwietnia (sobota) 2024 r. o godz. 12,30 we Wrocławiu na cmentarzu przy ul. Smętnej (Sępolno).
Rodzinie oraz bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia. Kapituła BMP,
Zarząd Stowarzyszenia TŻŚ.
Ze strony rodziny zmarłego prośba o nie przynoszenie wieńców ani kwiatów i zniczy, a środki finansowe na ich zakup przeznaczyć na wspomożenie Fundacji „Pro Homine”, które można wpłacać na konto Nr konta w BZBWK I o/Wrocław
60 1090 2398 0000 0006 0802 1856
Wrocławska Międzyuczelniana Fundacja PRO HOMINE na rzecz Emerytów i Osób Niepełnosprawnych
51-642 Wrocław, ul. K. Olszewskiego 23/L-0
Tytułem: darowizna dla Fundacji Pro Homine, 0000122589,
ponadto będzie można też przekazać pieniądze do wystawionej specjalnej puszki ofiarnej na rzecz Fundacji.
WIECZNA WACHTA - KAZIMIERZ KWIATKOWSKI

Dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci absolwenta TŻŚ z 1960 r. Kazimierza Kwiatkowskiego. Organizator wielu spotkań absolwentów TŻŚ, wielki zwolennik żeglugi śródlądowej, Przyjaciel marynarzy, bardzo towarzyski i uczynny Kolega.
Rodzinie i Jego bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia!
Cześć Jego Pamięci!
Zarząd Stowarzyszenia TŻŚ.

WIECZNA WACHTA - ROMAN WĘGIERSKI

Józef Węgrzyn: w czwartek - 4 kwietnia 2024 r. zmarł absolwent TŻŚ, mój Kolega z klasy maturalnej 1975 r. Roman Węgierski. Był również absolwentem UW Wydziału Prawa i Administracji, które ukończył w 1980 roku. Przez całe swoje zawodowe życie pracował w PZU będąc min. kierownikiem działu wypadków samochodowych.
CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!
Żonie i córce składamy wyrazy głębokiego współczucia z powodu śmierci męża i ojca.
Zarząd Stowarzyszenia TŻŚ


ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA !
Najserdeczniejsze życzenia na zbliżające się święta Wielkiejnocy. Dużo zdrowia, radości, pogody ducha, smacznej święconki i mokrego poniedziałku!
WESOŁEGO ALLELUJA I ŚMIGUSA DYNGUSA!
ZARZĄD STOWARZYSZENIA TŻŚ
DOTYCZY KSZTAŁCENIA MARYNARZY ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ W TYM ICH DROGI DOCHODZENIA DO JAK NAJWYŻSZYCH STANOWISK ZAWODOWYCH.
Wnioski w zakresie zmian w programie nauki zawodu marynarza żeglugi śródlądowej.
Ukończenie szkoły w zawodzie marynarza żeglugi śródlądowej powinno umożliwiać podjęcie pracy na najniższym stanowisku wg wymaganych przepisami stanowisk pracy dla danej jednostki pływającej. Absolwent Technikum Żeglugi Śródlądowej otrzymuje dyplom w zawodzie - Technik żeglugi śródlądowej, który powinien umożliwiać zatrudnienie na statku przynajmniej na najniższym stanowisku pracy, czyli marynarza. Dyplom ten niestety nie daje takiej możliwości z uwagi na zbyt małą ilość dni odbytej praktyki pływania na statkach. Utworzenie stanowiska do odbywania dalszej praktyki na statku przez armatora wiąże się z warunkami bezpieczeństwa, bytowymi oraz dodatkowymi kosztami. W żegludze śródlądowej jest coraz mniej jednostek pływających, które posiadają stanowisko marynarza i są warunki bytowe do zamustrowania dodatkowego członka załogi celem odbycia praktyki uzupełniającej. Na dzień dzisiejszy żadne technikum uczące w zawodzie marynarza śródlądowego nie zapewnia odbycia pełnej praktyki pływania ani na statkach szkolnych ani też u armatorów żeglugi śródlądowej celem uzyskania unijnego świadectwa kwalifikacji umożliwiającego zatrudnienie na odpowiednich stanowiskach na statkach.
Biorąc powyższe pod uwagę uczestnicy spotkania w dniu 18 marca br. wnioskują:
1. Zwiększenie czasu na praktyki pływania na statkach w ramach nauki zawodu na stanowiskach szkoleniowych pod nadzorem wykwalifikowanej kadry w ramach zajęć szkolnych.
2. Umożliwienie odbycia praktyki pływania na statkach szkolnych o łącznej liczbie 90 dni pływania.
3. Zawarcie umów na praktyki pływania przez uczniów technikum na statkach armatorów żeglugi śródlądowej posiadających warunki do odbycia praktyk indywidualnych.
Ponadto popieramy stanowisko nauczycieli zawodu marynarza oraz postulaty zawarte w piśmie wieloletniego członka Komisji Egzaminacyjnej przy Urzędzie Żeglugi Śródlądowej - Henryka Pierchały, które załączam do niniejszych wniosków.
Wnioski sporządził Władysław Wąsik – kapitan żeglugi śródlądowej (emeryt) starszy brat Kapituły Bractwa Mokrego Pokładu zrzeszającego byłych i czynnych zawodowo marynarzy oraz pracowników żeglugi śródlądowej.
Henryk Pierchała: z oczywistych względów jestem zainteresowany wszystkim co dotyczy kształcenia marynarzy żeglugi śródlądowej w tym ich drogi dochodzenia do jak najwyższych stanowisk zawodowych.
Obowiązujące od niedawna akty prawne:
1. Ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o żegludze śródlądowej oraz ustawy o czasie pracy na statkach żeglugi śródlądowej ( Dz.U. 2023 poz. 1588)
2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 17 sierpnia 2023 r. w sprawie wykazu stanowisk na statkach, minimalnego składu załogi statków na śródlądowych drogach wodnych, przeprowadzania egzaminu i sposobu działania komisji egzaminacyjnych
(Dz.U. 2023 poz. 1697)
3. Dyrektywa delegowana Komisji (UE) 2020/12 z dnia 2 sierpnia 2019 r. uzupełniająca dyrektywę Parlamentu
Europejskiego i Rady (UE) 2017/2397 w odniesieniu do standardów dotyczących: kompetencji oraz
odpowiadających im wiedzy i umiejętności, egzaminów praktycznych, zatwierdzania symulatorów oraz stanu
zdrowia
z dnia 2 sierpnia 2019 r. (Dz .Urz.UE.L 2020 Nr 6, str. 15)

powodują, że kluczową w procesie uzyskiwania unijnych świadectw, patentów i zezwoleń na wszystkich poziomach t. j. podstawowym, operacyjnym i zarządzania jest rola jednostek edukacyjnych czyli szkół i uczelni kształcących w zakresie żeglugi śródlądowej zgodnie ze standardami kompetencji oraz odpowiadającymi im wiedzą i umiejętnościami określonymi w załączniku I przepisów wydanych na podstawie art. 17 ust. 1 dyrektywy 2017/2397, które uzyskały uznanie ministra właściwego do spraw żeglugi śródlądowej.
Jednostkę edukacyjną uznaje się, na jej wniosek, jeżeli:
1) cele szkolenia, treści dydaktyczne, wyposażenie i sprzęt dydaktyczny, metody szkolenia, formy prowadzenia zajęć, procedury dotyczące prowadzenia szkolenia, w tym również symulatory, jeżeli są wykorzystywane w szkoleniu, oraz materiały szkoleniowe umożliwiają kandydatom osiągnięcie wymaganych wiedzy i umiejętności dla uzyskania dokumentów kwalifikacyjnych objętych uznaniem;
2) posiada wykwalifikowaną kadrę dydaktyczną wykazującą się znajomością objętych programem szkolenia;
3) posiada ważny certyfikat systemu zarządzania jakością obejmujący procesy dotyczące szkolenia i przeprowadzania egzaminów.

Pobieżne porównanie treści aktualnej podstawy programowej szkół z wymaganą wiedzą i umiejętnościami zawartymi w dyrektywie wskazują na znaczną zbieżność treści.
Załączona tabela porównawcza (Dyrektywa a program) wymaga jeszcze pogłębionej pracy. Najlepiej aby wykonana li ją nauczycieli przedmiotów zawodowych nauczyciele praktycznej nauki zawodu w tym załogi statków szkolnych.
Treści podstawy programowej wskazują, że jej autorzy znali „zawartość” dyrektywy.
Wydaje się zatem, że przy odpowiednim rozłożeniu akcentów dydaktycznych w nauczycielskich rozkładach nauczycieli (tematach lekcji) istnieje szansa uzyskania uznania ministra w zakresie wiedzy zarówno na poziomie operacyjnym jak
i zarządzania.
Obecne rozłożenie terminów egzaminów zawodowych (kompetencyjnych) oraz wadliwe moim zdaniem przeprowadzanie praktyk zawodowych, które są zbyt krótki a ponadto częściowo odbywają się na statkach morskich powoduje np. że:
-absolwent łatwiej osiągnie świadectwo motorzysty (nie unijne) od świadectwa marynarza (unijne),
-biorąc pod uwagę pięcioletni okres nauki, droga (czas) absolwenta do uzyskania patentu kapitana może być dłuższa od nie absolwenta.
• TWO.08. Planowanie i prowadzenie żeglugi po śródlądowych drogach wodnych i morskich wodach wewnętrznych
• TWO.09. Obsługa siłowni statkowych, urządzeń pomocniczych i mechanizmów pokładowychy
Przedstawione powyżej tytuły egzaminów zawodowych dotyczą egzaminów, które odbywają się:
TWO 08 w klasie trzeciej (kompetencje załogi pokładowej),
TWO 09 w klasie piątej (kompetencje załogi maszynowej).
Nietrudno zauważyć że uczeń klasy trzeciej posiada niewielkie umiejętności praktyczne w stosunku do wymogów dyrektywy.
Wnioski:
1. Odnaleźć analogiczne wymogi pomiędzy dyrektywą a podstawą programową n. p. jak w tabeli „Dyrektywa a program”.
2. Zwrócić się do ministra o uznanie zgodnie z Ustawą z dnia 7 lipca 2023r o zmianie ustawy o żegludze śródlądowej (najlepiej wszystkie szkoły razem).
3. Wdrożyć projektowanie reformy praktyk zawodowych. Zachęcać uczniów szczególnie zainteresowanych pływaniem do odbywania dodatkowych praktyk wakacyjnych. Poszukiwać wśród armatorów krajowych i zagranicznych chętnych do współpracy w odbywaniu praktyk przez uczniów.
4. Wszystkim uczniom piętnastoletnim natychmiast wydawać żeglarskie książeczki pracy.

5. Dążyć, by absolwenci wychodzący ze szkoły posiadali przynajmniej możliwe do uzyskania uprawnienia krajowe:
- patent młodszego stermotorzysty (90 dni praktyki lub 30, gdy posiada patent sternika motorowodnego)
- świadectwo motorzysty (wystarcza posiadanie świadectwa ukończenia szkoły ponadpodstawowej prowadzącej kształcenie w zakresie żeglugi śródlądowej)
Serdecznie pozdrawiam
Henryk Pierchała
Załączam:
1. Tabela. Standardy kompetencji wg. Dyrektywy podzielone przeze mnie na wiedzę i umiejętności (zapewne z błędami).
2. Tabela do opracowania z przykładami. Dyrektywa a program.
3. Wymogi dla niektórych stanowisk według ROZPORZĄDZENIA MINISTRA INFRASTRUKTURY
z dnia 17 sierpnia 2023 r.
w sprawie wykazu stanowisk na statkach, minimalnego składu załogi statków na śródlądowych drogach wodnych, przeprowadzania egzaminu i sposobu działania komisji egzaminacyjnych.
Henryk Pierchała

Załączniki:
1. Link
2. Link
3. Link
Spotkanie absolwentów TŻŚ 1974 -1979
Izba Pamięci w dawnej siedzibie wrocławskiego TŻŚ przy Brucknera 10 w dniu16 marca 2024 r. godz. 12,30 spotkali się absolwenci TŻŚ matura 1979 r. Przybyło trochę lat, ale wciąż są rozpoznawalni i chętni do wspomnień o latach szkolnych w naszym dawnym Technikum. Pytania co porabiasz, gdzie pływasz, a może wiesz co jest z kolegą, którego nie ma, jeszcze nie dopłynął? I faktycznie zjawia się w drzwiach kapitan prosto z pokładu statku, który zacumował w górnym awanporcie Śluzy Zacisze. Wspomnienia o nauczycielach, wychowawcach, o kolegach, których już nie ma.

WIECZNA WACHTA - GRZEGORZ WASILEWSKI
Dotarła do na smutna wiadomość o śmieci GRZEGORZA WASILEWSKIEGO absolwenta TŻŚ z 1973 z klasy wychowawcy Stefana Graczyka. Rodzinie i jego bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia.
ZARZĄD STOWARZYSZENIA TŻŚ

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!




Absolwent TŻŚ kpt.ż.ś Ryszard Dębicki na tankowcu Lapresta
Nasz absolwent po TŻŚ kpt.ż.ś Ryszard Dębicki dowodzi wielkim zbiornikowcem śródlądowym. Największy śródlądowy zbiornikowiec do bitumu.
1 grudnia 2016 r Francuska grupa CFT i przedsiębiorstwo żeglugowe Jaegers z Duisburga zbudowały dla spółki joint venture Asphatrans największy na świecie śródlądowy tankowiec do przewozu bitumu. „Lapresta” o wyporności 7385 ton działa w ramach czarteru całkowitego na trasie Antwerpia – Vlissingen. Obaj partnerzy współpracują od 1992 roku. „Lapresta” to nazwa nowego statku o masie 7385 ton,
który po chrzcie na nabrzeżu Holland-America w Rotterdamie został oddany do eksploatacji na trasie Antwerpia – Vlissingen, a jego kapitanem został Polak Ryszard Dębicki (dodał J.Węgrzyn).
PROTOKÓŁ z posiedzenia Zarządu Stowarzyszenia TŻŚ w dniu 17.02.2024 r.
PROTOKÓŁ

z posiedzenia Zarządu Stowarzyszenia TŻŚ w dniu 17.02.2024 r.


Na posiedzeniu obecni byli członkowie Zarządu: W. Rybicki, M. Żurowski, R. Szymanowski, W. Wąsik Członkowie Zarządu jednogłośnie zatwierdzili plan posiedzenia.

Posiedzenia są otwarte dla wszystkich absolwentów Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej Na tym posiedzenie Zarządu zakończono.

Protokółował: Władysław Wąsik

Zatwierdził: Waldemar Rybicki Prezes Stowarzyszenia TŻŚ