14.06.2024 03:52:36
Nawigacja
O Stowarzyszeniu
Statut Stowarzyszenia
Zarząd i Członkowie
Deklaracja
Odznaka Absolwenta

Absolwenci Szkół od A do F
Absolwenci Szkół od G do L
Absolwenci Szkól od Ł do R
Absolwenci Szkół od S do W
Absolwenci Szkół od Z do Ż

Najpopularniejsze tematy
Najnowsze fotki w galerii
Ostatnie komentarze
Ostatnio na forum

Wyszukaj
Regulamin strony
Kadra Pedagogiczna
Internat
Statki Szkolne - załogi
Fundusze Pamięci
Izba Pamięci
Składki członkowskie 2016
Składki członkowskie 2017
Składki członkowskie 2019
Ostatnie artykuły
Technikum Żeglugi Śr...
Bractwo Mokrego Pokł...
Spotkanie 18.11.2017
Zjazd
KNAGA - inne określe...
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

30/05/2022 15:24
Stasiu, przed każdym ze zjazdów tak było - przed każdym...Ani Twoja, ani Warszego rocznika to wina, bo z a w s z e byliście najliczniejsi(!) Pozdrawiam :-)

30/05/2022 14:24
Myślę ze liczba chętnych do uczestnictwa w Zjeździe jest tak mała gdyż część kolegów przyjęła metodę wyczekiwania będzie " dłuższa Lista" to ja tez się zapisze a to związuje ręce organizator

30/05/2022 13:40
Zjazd 75 leci powstania szkoły to nie tylko ważna uroczystość ale okazja do spotkania kolegów w murach Naszej szkoły gdzie spędziliśmy piękne młodzieńcze lata. Pozdrawiam kolegów i myślę ze będzie nas

29/05/2022 13:25
...dociekać i dopytywać, a 75 Lecie, to wyjątkowa rocznica. Niektórzy pokonają setki kilometrów, by w nim uczestniczyć. Pozdrawiam :-)

29/05/2022 13:23
Administratorów/or
ganizatorów proszę o odniesienie do mojego komentarza - pod postem o najbliższym Zjeździe /do którego pozostało kilkanaście dni/. Sami uczestnicy nie mają, jak widać smiałości, by do

Coroczne spotkanie Absolwentów z rocznika TŻŚ 1977 i nie tylko
Samozwańczy Jednoosobowy Komitet Organizacyjny w osobie:

Ryszarda ZAREMBY – tel. kom. 603 77 38 38

ma zaszczyt po raz kolejny zaprosić Szanownych Kolegów z rocznika TŻŚ 1977 i nie tylko !!!!, - na coroczny tradycyjny najazd na Zdrój, tym razem do "Czerwonego Kozła" w Głuchołazach w Górach Opawskich.


Co prawda ilość miejsc jest ograniczona, ale zgodnie z naszą kilkunastoletnią tradycją corocznych spotkań, zapewniamy wszystkim super atmosferę tych spotkań i gwarantujemy niezapomniane wrażenia, pozostające w pamięci na długie lata.
Piękny jubileusz 100 lat - Franciszek Stapiński
Pan Franciszek Stapiński, jeden z najbardziej ulubionych przez uczniów wychowawca z internatu TŻŚ obchodził wczoraj piękny jubileusz 100 rocznicę urodzin. Wieloletni wychowawca w internacie TŻŚ, którego zapamiętaliśmy jako troskliwego i wyrozumiałego opiekuna.

Absolwenci pamiętają o tej pięknej rocznicy. Rok temu byliśmy na urodzinach naszego wiekowego Jubilata i wyraziliśmy życzenie odwiedzenia Go w 100 rocznicę! W niedzielę delegacja Stowarzyszenia przekaże kwiaty i życzenia od wszystkich absolwentów.

Relacja fotograficzna ukaże się na naszej stronie po wizycie już u STULATKA! Życzymy Jubilatowi dużo zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności, a w niedzielę życzenia będą składane osobiście!
Ślad miał po nich zaginąć. Prace Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN
W Klubie Muzyki i Literatury uczniowie naszego Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu wysłuchali bardzo ciekawego wykładu absolwenta TŻŚ, historyka, doktora habilitowanego nauk humanistycznych, nauczyciela akademickiego Krzysztofa Szwagrzyka na temat żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych walczących z komunistycznymi władzami. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego.

Profesor Krzysztof Szwagrzyk kieruje pracami ekshumacyjnymi m.in. w Kwaterze na Łączce na warszawskich Powązkach (które rozpoczęto 23 lipca 2012 r.) oraz w Dworzysku w powiecie nyskim i w Białymstoku. Ofiary identyfikowane są w Polskiej Bazie Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów.
Cześć Twojej Pamięci Komandorze !


"Mieczysław Wróblewski ur. 8 lutego 1916 w Zamościu, zm. 26 czerwca 2009 we Wrocławiu był absolwentem Szkoły Podchorążych Marynarki Wojennej w Toruniu. Promocję oficerską uzyskał 15 października 1938 roku. 1 marca 1939 roku otrzymał przydział jako oficer wachtowy na trałowcu „Rybitwa”. 1 września uczestniczył w bitwie powietrzno-morskiej na Zatoce Gdańskiej, doznając trwałego uszkodzenia słuchu. Pozostał jednak w składzie załogi „Rybitwy” do momentu jej rozbrojenia 17 września, a następnie wziął udział w obronie Helu jako żołnierz pozycji obronnej na odcinku „Jastarnia”. Po kapitulacji 2 października dostał się do niewoli niemieckiej. Uwolniony 30 stycznia 1945 roku powrócił do Polski.
Zweryfikowany w stopniu porucznika marynarki, został przywrócony do służby w Marynarce Wojennej. W 1946 roku został członkiem misji rewindykacyjnej polskich trałowców z Travemünde. Pełnił również funkcję oficera artylerii Flotylli Trałowców, a następnie dowódcy trałowca „Delfin” i 3. Dywizjonu Flotylli Trałowców. Od końca 1949 roku pełnił funkcję dyrektora nauk i zastępcy komendanta Szkoły Specjalistów Morskich w Ustce. 18 lutego 1952 roku został zwolniony ze służby w okresie czystek stalinowskich, w stopniu komandora podporucznika.
Od 1953 roku zamieszkał we Wrocławiu, gdzie podjął pracę w Zarządzie Okręgowym Dróg Wodnych. Dziesięć lat później objął stanowisko kierownika Inspektoratu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu. Był również głównym nawigatorem w Zjednoczeniu Żeglugi Śródlądowej i Stoczni Rzecznych oraz wykładowcą w Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu, autorem podręcznika Teoria prowadzenia statku. Był również autorem setek zdjęć o tematyce żeglugowej. W latach 1980–1981 oraz 1984–1985 był delegowany jako specjalista i ekspert w dziedzinie żeglugi śródlądowej Komisji Gospodarczej Narodów Zjednoczonych do spraw Afryki do Etiopii i innych krajów afrykańskich. Uczestniczył w charakterze eksperta w pracach Europejskiej Komisji Gospodarczej." Dzisiaj skończyłby ... 108 lat. Józef Węgrzyn ⚓
Prosto z Pokładu Biuletyn Nr 197


W Biuletynie m.in.:
1. Na „odrzarzy”, co pędzą życie na tratwach i szkutach, dla retmana Ryszarda Przesławnego - 1667 r. pochodzi z książki Roberta Gawłowskiego pt. Boskie światło wydana została przez Akwedukt – Oficynę Wydawniczą Klubu Muzyki i Literatury we Wrocławiu i zawiera 91 utworów poetyckich zapisanych w formie raptularza Johannesa Schefflera, znanego w świecie jako Angelus Silesius, a w Polsce jako Anioł Ślązak. Podmiot, a zarazem bohater wierszy, mówi o różnych okolicznościach życiowych i duchowych, prowadzących go w kierunku tytułowego „boskiego światła”.

Biuletyn można pobrać w formacie PDF pod niniejszym adresem: Link
Na odrzarzy, co pędzą życie na tratwach i szkutach, dla retmana Ryszarda Przesławnego 1667
Już od najwcześniejszych lat Johannes Scheffler widzieć musiał płynące Odrą tratwy i szkuty, które transportowały rozmaite towary w górę rzeki. Wrocław był także miastem portowym. Rzeka w owym czasie nie tylko dostarczała wody, ale też pełniła funkcję ważnego szlaku handlowego.

Nic dziwnego, że przywoływali ją w swoich wierszach poeci, jak choćby renesansowy autor Bartolomeus Stein, który w pisanym po łacinie Jedenastozgłoskowcu na cześć Wrocławia wychwalał piękno i pożytki tej rzeki. „Odrzarstwo” w XVII wieku było już dobrze rozwinięte. Zarówno „odrzarze”, jak i mieszkańcy nadrzecznych osad i miejscowości już w starożytności oddawali cześć Viadrusowi.
MUZYCZNY REJS PO ODRZE
Zgodnie z planem w dniu 9 stycznia 2024 r. o godz. 19,00 odbył się koncert "Muzyczny rejs po Odrze" przygotowany przez Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu dla środowiska żeglugi śródlądowej, kadry pedagogicznej Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu, marynarzy, stoczniowców oraz portowców bardzo przypadł do gustu słuchaczom. Były brawa, owacje na stojąco, kwiaty i podziękowania dla młodych artystów oraz organizatora koncertu Ryszarda Sławczyńskiego - dyrektora KMiL.

Mieliśmy pokaz wirtuozerii gry na saksofonach utworów znanych i lubianych. Z wielką przyjemnością wysłuchaliśmy utalentowanych artystów. Bardzo dziękujemy szczególnie artystom za świetny pomysł prezentacji utworów muzycznych przy pomocy saksofonów oraz dość nietypowej perkusji!
WIECZNA WACHTA - JERZY PINIEWSKI

Był absolwentem TŻŚ we Wrocławiu wydziału nawigacyjnego. Wychowawczynią była Helena Krutul – Węgrzyńska. Jego koledzy z klasy to Jurek Drążkiewicz, Andrzej Kulczyk, Witek Roszkowski, Zygmunt Pilecki, Bronek Kotwickii, Bernard Sonek, Andrzej Włodarczyk i wielu innych. Po skończeniu szkoły 1964 r. zatrudnił się w P.P. Żegluga na Odrze w załogach pływających, gdzie przepracował swoje całe życie zawodowe jako solidny i uczynny fachowiec.
Rodzinie i jego bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia
Zarząd Stowarzyszenia TŻŚ - Waldemar Rybicki
Cześć jego pamięci!

Najlepsze życzenia świąteczne!
Przyjemnej chwili podczas Wigilii,
marzeń spełnienia w dniu Bożego Narodzenia.

Kolejny zaś Nowy Rok niech będzie czasem pokoju oraz realizacji osobistych zamierzeń.

W imieniu Zarządu Stowarzyszenia TŻŚ - Waldemar Rybicki