Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.
|
|
Płynące dźwięki harfy! |
W dniu 3 stycznia mieliśmy piękny koncert dedykowany dla środowiska żeglugi śródlądowej w wykonaniu:
Jadwiga Tomczyńska – harfa elektryczna, wokal
Maksymilian Ambroziak – gitara basowa, wokal
Wykonywane były utwory popularne oraz utwory świąteczno-kolędowe.
Koncert przygotowany przez Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu.
Zainteresowanie było bardzo duże i trzeba było dostawiać krzesła, nikogo jednak nie odesłano do domu.
|
WIECZNA WACHTA - ZDZISŁAW PAŹDZIOR |

Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 30 grudnia 2022 r. w wieku 77 lat zmarł Zdzisław Paździor, absolwent TŻŚ z 1965 r. klasa V N.
Całe swoje życie zawodowe związał z Remontową Stocznią Rzeczną „ODRA” we Wrocławiu.
W naszej pamięci pozostanie jako serdeczny, życzliwy przyjaciel. |
ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE I NOWOROCZNE |

Wszystkim Nauczycielom i Absolwentom TŻŚ - Marynarzom i ich rodzinom życzymy, aby w Noc Betlejemską rozpłynęły się nasze troski, niepokoje, by żaden człowiek nie był obcy, żeby nie było samotnych, by każdy dzielił się sercem jak wigilijnym opłatkiem!
DOSIEGO ROKU 2023
Zarząd Stowarzyszenia TŻŚ
|
OSTATNI "REJS" IRENESZA STAWIANEGO |
W dniu wczorajszym pożegnaliśmy naszego Przyjaciela Absolwenta wrocławskiego TŻŚ Ireneusza Stawianego.
W pogrzebie na cmentarzu Łostowickim w Gdańsku pożegnała Irka najbliższa Rodzina, Przyjaciele, pracownicy i znajomi. |
WIECZNA WACHTA - IRENEUSZ STAWIANY |

14 grudnia 2022 R. Żegnaj Irek.... Dzisiaj odszedł na "wieczną wachtę" Absolwent TŻŚ z 1975 roku mój Przyjaciel ze szkolnej ławy i współorganizator wielu "wodowań", biesiad i koleżeńskich spotkań, żeglarz - uczestnik kilkunastu regat i biznesmen:
mgr inż. Ireneusz Stawiany.
Z wyrazami współczucia dla najbliższej rodziny: żony Elżbiety, syna Jakuba i wnuków oraz brata marynarza.
Pogrzeb odbędzie się w dniu 20 grudnia 2022 r. o godz. 11,00 w Gdańsku na cmentarzu Łostowickim (brama główna).
|
SPOTKATKANIE OPŁATKOWE NAUCZYCIELI I PRACOWNIKÓW TŻŚ ORAZ ZARZĄDU STOWARZYSZENIA |
Czas świąteczny to czas wzajemnej życzliwości i serdeczności. Pamiętajmy o tym i w dniu 10 grudnia 2022 Zarząd Stowarzyszenia TŻŚ gościł nauczycieli i pracowników emerytów oraz pedagogów aktualnie uczących w TŻŚ na spotkaniu opłatkowym.
Spotkanie odbyło się w użyczonym lokalu przez Wiceprezesa Mariana Żurowskiego przy ul. Dobrzyńskiej we Wrocławiu. W spotkaniu uczestniczył Krajowy Kapelan Jan Kleszcz.
Gości powitał Prezes Stowarzyszenia TŻŚ Waldemar Rybicki, przekazał jednocześnie prezenty od Mikołaja, życząc wesołych świąt i dużo zdrowia. Kapelan wygłosił homilię do zebranych, najpierw złożył wszystkim zgromadzonym życzenia, zaśpiewaliśmy wspólnie kolędy, była modlitwa i podzieliliśmy się opłatkiem między uczestnikami. Nie zabrakło też tradycyjnych potraw wigilijnych przygotowanych przez pracowników lokalu.
Wszystko odbyło się w sposób uroczysty, a potrawy były bardzo smaczne i poczuliśmy tę atmosferę świątecznego domu. Uczestnicy wigilii miło spędzili czas i ciepło powspominali okres pracy w TŻŚ. Wigilijne spotkanie wzbudziło duże zainteresowanie i sprawiło najwyraźniej przyjemność naszym gościom. Na zakończenie uczestnicy przekazali serdeczne podziękowania organizatorom za te miłe chwile spędzone razem. |
Prosto z Pokładu Biuletyn nr 193 |
Prosto z Pokładu Biuletyn nr 193 do pobrania w formacie PDF: Link
W biuletynie m.in.:
1. Zaproszenie na koncert do Klubu Muzyki i Literatury.
2. O Odrze dr Jan Pyś; Odra to słowo, zwrot, który zawsze dobrze kojarzył się nie tylko mieszkańcom Nadodrza. Słowo to ma wiele znaczeń w zależności od tego o jakiej funkcji, roli myślimy, mówimy opisując naszą rzekę. Z reguły zwrot ten oznaczał rzekę, której nazwą naznaczano wysokiej jakości produkty, wydarzenia, miejsca. Odra ma różne oblicza. Skojarzenia marynarzy dotyczące Odry są z pewnością dużo większe. Nasza rzeka to przecież nasze miejsce pracy, spotkań, pierwszych miłości, odpoczynku, stresów, niepokojów, niekiedy miejsce pożegnań i ostatnich rejsów.
3. Nowa podnośnia w Niederfinow.
Tekst: Witold Szabłowski.
4. "WWŻ - trzy literki, problem wielki..." tekst i grafiki - kpt. Andrzej Podgórski
zdjęcia: Wikimedia, PGW Wody Polskie
tabele: WSV, Rada Kapitanów
5. ŁADUNEK JAKIEGO JESZCZE NIE TRANSPORTOWANO W POLSCE
Tekst i zdjęcia: dr Marek Zawadka
6. Transport wodny śródlądowy w Niemczech i Europie Zachodniej, a polskie marzenia o wielkiej żegludze na małej rzece, jaką jest Odra. Opracował na podstawie niemieckich materiałów prasowych: Józef Węgrzyn
7. MODERNIZACJA ODRY SKANALIZOWANEJ
Janusz Fąfara |
WIECZNA WACHTA - JERZY NOWIŃSKI |

Z żalem i smutkiem powiadamiamy, że dnia 23 listopada 2022 r. odszedł na
wieczną wachtę JERZY NOWIŃSKI - absolwent Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu matura 1957 r., w latach 1953- 57 bramkarz reprezentacji szkoły w piłce nożnej - drużyna należała do najlepszych we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku.
Jurek rodzinnie i zawodowo związany był z Warszawą, utrzymywał więzi z kolegami z ławy szkolnej, uczestniczył również w zjazdach absolwenckich.
Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy współczucia.
Spoczywaj w Pokoju!
Przyjaciele i Koledzy z TŻŚ.
Pożegnanie Jurka nastąpi dnia 5 grudnia br. o godz. 11.50 na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.
|
Płynące dźwięki harfy |
Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na koncert pn. „Płynące dźwięki harfy” z dedykacją dla środowiska żeglugi śródlądowej
Jadwiga Tomczyńska – harfa elektryczna, wokal
Maksymilian Ambroziak – gitara basowa, wokal
Trzeciego stycznia (wtorek) 2023 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
W programie utwory popularne oraz z gatunku muzyki filmowej, a także utwory świąteczno-kolędowe.
Koncert przygotowany przez Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu dla środowiska żeglugi śródlądowej. Kadry pedagogicznej Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu, marynarzy, stoczniowców oraz portowców.
Trzeciego stycznia 2023 r. w Klubie Muzyki i Literatury wystąpią Jadwiga Tomczyńska i Maksymilian Ambroziak. Zaprezentują oni niezwykle oryginalne połączenie dwóch współczesnych instrumentów: harfy elektrycznej i gitary basowej. Harfa elektryczna to rzadko spotykany instrument, ich liczbę w Polsce można policzyć na palcach jednej ręki. W porównaniu z klasyczną harfą koncertową najbardziej zauważalne różnice to konstrukcja, rozmiar, a także sposób przenoszenia dźwięku. Elektronika pozwala znacznie poszerzyć jej możliwości brzmieniowe, a co za tym idzie, zwiększyć pole kreatywności w muzycznym przekazie Jadwigi i Maksymiliana.
Dodając do występu ciepłe, doskonale uzupełniające się głosy artystów, otrzymamy niezwykle intrygujący i niekonwencjonalny duet wokalno-instrumentalny. Jadwiga i Maksymilian wywodzą się z całkiem różnych środowisk muzycznych. Mimo odmiennych źródeł artystycznej inspiracji z powodzeniem znajdują wspólny język, koncertując razem od ponad 9 lat, a od 7 będąc również szczęśliwym małżeństwem. Współpracują z Teatrem Piasku Tetiany Galitsyny, łącząc improwizacje harfowe z obrazami malowanymi piaskiem oraz światłem.
|
|