14.06.2024 03:35:13
Nawigacja
O Stowarzyszeniu
Statut Stowarzyszenia
Zarząd i Członkowie
Deklaracja
Odznaka Absolwenta

Absolwenci Szkół od A do F
Absolwenci Szkół od G do L
Absolwenci Szkól od Ł do R
Absolwenci Szkół od S do W
Absolwenci Szkół od Z do Ż

Najpopularniejsze tematy
Najnowsze fotki w galerii
Ostatnie komentarze
Ostatnio na forum

Wyszukaj
Regulamin strony
Kadra Pedagogiczna
Internat
Statki Szkolne - załogi
Fundusze Pamięci
Izba Pamięci
Składki członkowskie 2016
Składki członkowskie 2017
Składki członkowskie 2019
Ostatnie artykuły
Technikum Żeglugi Śr...
Bractwo Mokrego Pokł...
Spotkanie 18.11.2017
Zjazd
KNAGA - inne określe...
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

30/05/2022 15:24
Stasiu, przed każdym ze zjazdów tak było - przed każdym...Ani Twoja, ani Warszego rocznika to wina, bo z a w s z e byliście najliczniejsi(!) Pozdrawiam :-)

30/05/2022 14:24
Myślę ze liczba chętnych do uczestnictwa w Zjeździe jest tak mała gdyż część kolegów przyjęła metodę wyczekiwania będzie " dłuższa Lista" to ja tez się zapisze a to związuje ręce organizator

30/05/2022 13:40
Zjazd 75 leci powstania szkoły to nie tylko ważna uroczystość ale okazja do spotkania kolegów w murach Naszej szkoły gdzie spędziliśmy piękne młodzieńcze lata. Pozdrawiam kolegów i myślę ze będzie nas

29/05/2022 13:25
...dociekać i dopytywać, a 75 Lecie, to wyjątkowa rocznica. Niektórzy pokonają setki kilometrów, by w nim uczestniczyć. Pozdrawiam :-)

29/05/2022 13:23
Administratorów/or
ganizatorów proszę o odniesienie do mojego komentarza - pod postem o najbliższym Zjeździe /do którego pozostało kilkanaście dni/. Sami uczestnicy nie mają, jak widać smiałości, by do

Dni ORP Błyskawica w Anglii

W dniu 12 maja 2023 roku w Polskim Centrum Kultury (POSK) w Londynie, w ramach Dni Polskich, odbyła się uroczystość upamiętniająca udział ORP Błyskawicy w obronie miasta Cowes i jej działaniach wojennych.

Uroczystość została zorganizowana przez Polish Sue, Iwonę Golińską - Prezes Polish Sue oraz Marka Laskiewicza - Prezesa POSK organizacji pozarządowych kultywujących polsko-angielską przyjaźń i współpracę.

W uroczystości wzięli udział między innymi Ambasador RP w Londynie, prof. Piotr Wilczek, poseł na sejm pan Kacper Płażyński, Katarzyna Raczyńska - córka Edwarda i Cecylii Raczyńskich - honorowa Matka Chrzestna ORP Błyskawica, dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni pan Aleksander Gosk, przedstawiciele załogi okrętu-muzeum ORP Blyskawica oraz weterani i członkowie rodzin zalogi ORP Blyskawica z Josie Pearson, córką mata Franciszka Skalskiego, założycielką facebookowej strony „ORP Błyskawica” skupiającej rodziny i miłośników „Błyskawicy” na całym świecie.

Swoją obecnością zaszczyciła imprezę rodzina komandora Wojciecha Franckiego, który ocalił Cowes od zagłady.

Stanisław Ferus, niestrudzony kronikarz „Błyskawicy” i potomek bohaterów, załogantów „Błyskawicy” - dokumentował spotkanie.

Z Francji przybyła Carole Guégain, wnuczka podporucznika Henryka Piotrowskiego.

W trakcie spotkania odbyla sie projekcja filmu o ORP Błyskawica oraz wykłady o “Błyskawicy”. Odbyła się również promocja albumu o tym wspaniałym okręcie.

Spotkanie zakończyła oficjalna kolacja. Radę Kapitanów Żeglugi Śródlądowej reprezentował kapitan Krzysztof Kaczorowski wraz z małżonką Renatą.

W II RP Marynarka Wojenna i żegluga śródlądowa były bardzo ściśle związane ze sobą. Większość oficerów ORP Błyskawica była absolwentami Szkoły Podchorążych Marynarki Wojennej w Toruniu i często - nim zostali członkami załóg okrętów takich jak ORP Błyskawica - służyła we Flotylli Pińskiej.

Podczas spotkania został odczytany list od Premiera Rady Ministrów oraz pozdrowienia od pułkownika Ottona Holeckiego. Pułkownik Otton nie mógł wziąć udziału w spotkaniu, gdyż 12 maja reprezentował na Monte Cassino we Włoszech odział, w którym jako dowódca czołgu brał udział w szturmie Monte Cassino. Pułkownik Otton ma 101 lat. Polish Sue, organizator imprezy, podziękowała wszystkim za udział i zapewniła o kontynuacji corocznych, majowych obchodów święta ORP Błyskawicy.

Relacja i foto: Kris Kaczorowski
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?