27.04.2024 06:23:16
Nawigacja
O Stowarzyszeniu
Statut Stowarzyszenia
Zarząd i Członkowie
Deklaracja
Odznaka Absolwenta

Absolwenci Szkół od A do F
Absolwenci Szkół od G do L
Absolwenci Szkól od Ł do R
Absolwenci Szkół od S do W
Absolwenci Szkół od Z do Ż

Najpopularniejsze tematy
Najnowsze fotki w galerii
Ostatnie komentarze
Ostatnio na forum

Wyszukaj
Regulamin strony
Kadra Pedagogiczna
Internat
Statki Szkolne - załogi
Fundusze Pamięci
Izba Pamięci
Składki członkowskie 2016
Składki członkowskie 2017
Składki członkowskie 2019
Ostatnie artykuły
Technikum Żeglugi Śr...
Bractwo Mokrego Pokł...
Spotkanie 18.11.2017
Zjazd
KNAGA - inne określe...
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

30/05/2022 15:24
Stasiu, przed każdym ze zjazdów tak było - przed każdym...Ani Twoja, ani Warszego rocznika to wina, bo z a w s z e byliście najliczniejsi(!) Pozdrawiam :-)

30/05/2022 14:24
Myślę ze liczba chętnych do uczestnictwa w Zjeździe jest tak mała gdyż część kolegów przyjęła metodę wyczekiwania będzie " dłuższa Lista" to ja tez się zapisze a to związuje ręce organizator

30/05/2022 13:40
Zjazd 75 leci powstania szkoły to nie tylko ważna uroczystość ale okazja do spotkania kolegów w murach Naszej szkoły gdzie spędziliśmy piękne młodzieńcze lata. Pozdrawiam kolegów i myślę ze będzie nas

29/05/2022 13:25
...dociekać i dopytywać, a 75 Lecie, to wyjątkowa rocznica. Niektórzy pokonają setki kilometrów, by w nim uczestniczyć. Pozdrawiam :-)

29/05/2022 13:23
Administratorów/or
ganizatorów proszę o odniesienie do mojego komentarza - pod postem o najbliższym Zjeździe /do którego pozostało kilkanaście dni/. Sami uczestnicy nie mają, jak widać smiałości, by do

WIZYTA W "IZBIE PAMIĘCI TŻŚ" przy ul. Brücknera 10
W dniu o6-12-2019 r. uczniowie pierwszej klasy reaktywowanego Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu odwiedzili historyczną siedzibę szkoły żeglugi przy ul. Brücknera 10. Uczniowie zwiedzili "Izbę Pamięci", w której zgromadzone są artefakty związane ze szkolnictwem żeglugowym.

Przywitali ich absolwenci TZS: Jerzy Onderko oraz Waldemar Rybicki - Prezes Stowarzyszenia Absolwentów Zespołu Szkół Zawodowych Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu, które sprawuje pieczę nad "Izbą Pamięci".

W swej wypowiedzi Prezes podkreślił fakt reaktywacji Technikum w 2017 r. jako kontynuację tradycji szkolnictwa żeglugowego we Wrocławiu. Zwrócił uwagę na rolę jaką odegrała Szkoła w przywróceniu transportu na śródlądowych drogach wodnych w Polsce. Wspomniał także o wspaniałych nauczycielach, którzy odeszli już na "wieczną wachtę". Szkołę dla marynarzy ukończyło wielu znakomitych ludzi kultury, polityków, naukowców, artystów, działaczy społecznych i gospodarczych, oficerów marynarki wojennej, żołnierzy i oficerów wojskowych, inżynierów, biznesmenów oraz pisarzy. W. Rybicki przedstawił historię szkoły aż do likwidacji i jak się okazało skutecznych działań zmierzających do jej odtworzenia w obecnym kształcie. Opowiedział też historię powstawania Sali Tradycji i dzieje statków szkolnych, których modele udało się wyeksponować w gablotach. Pierwszoklasiści usłyszeli też o perspektywach ich dalszej nauki w resortowych uczelniach lub pracy na polskich i zagranicznych jednostkach żeglugi śródlądowej. Uczniowie zadawali sporo pytań, co sygnalizuje, że takie spotkania mogą być ciekawe i użyteczne.

Jerzy Onderko opowiedział o początkach szkolnictwa żeglugowego we Wrocławiu, sam rozpoczynał naukę w 1948 r. jeszcze w szkole na ulicy Kleczkowskiej, funkcjonującej jako zawodowe gimnazjum. W pierwszej klasie nie mieli mundurów marynarskich, były to tylko drelichy robocze. W 1946 roku Zarząd Polskiej Żeglugi Śródlądowej podjął decyzję o utworzeniu szkoły kształcącej kadry dla dynamicznie rozwijającego się transportu wodnego, na jej mocy powstała 22 lutego 1947 r. prywatna szkoła we Wrocławiu. W kwietniu 1949 r. jej siedzibą stał się budynek przy ul. Brucknera 10. W 1950 r. została upaństwowiona a w styczniu 1953 r., decyzją Ministerstwa Żeglugi, stała się jedyną szkołą średnią kształcącą młodzież dla branży żeglugowej. Jej organizatorem i pierwszym dyrektorem był Antoni Gregorkiewicz (1947 – 1953). Wspomniał, o faktycznym twórcy Technikum, jego rozbudowy o niezbędne obiekty jak: internat, warsztaty, nowe statki szkolne, pływalnię, salę gimnastyczną, aulę, budynek z nowoczesnymi gabinetami do nauki przedmiotów zawodowych przez wieloletniego Dyrektora -Tadeuszu Cieśli. Przywołał w swoich wspomnieniach wydarzenia, które najbardziej utkwiły mu w pamięci tj.: powitanie na Śluzie Zacisze statków - holowników parowych tzw. Holendrów, wyprodukowane w Holandii i dlatego popularna nazwa holowników to: "Duży Holender" z dwoma maszynami parowymi o łącznej mocy 500 KM o nazwie: "HP Jarowid" oraz "Mały Holender" z jedną maszyną parową o mocy 250 KM i był to "HP Światopełk". Kolega Jurek bardzo interesująco opowiedział o swojej nauce w początkowym okresie istnienia szkoły oraz o pracy w żegludze jeszcze na parowcach.
Młodzież i opiekunowie podziękowali gospodarzom za spotkanie zainicjowane przez Stowarzyszenie Absolwentów, spotkanie klas pierwszych TŻŚ ze starszymi absolwentami w Sali Tradycji w budynku przy Brucknera 10. Rozstaliśmy się z przeświadczeniem, że wizyty klas pierwszych w Sali Tradycji wejdą na trwałe do zwyczajów TŻŚ. Pozdrawiają: Jerzy Onderko i Waldemar Rybicki. Zdjęcia: Paweł Zapart.
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?