28.03.2024 15:35:52
Nawigacja
O Stowarzyszeniu
Statut Stowarzyszenia
Zarząd i Członkowie
Deklaracja
Odznaka Absolwenta

Absolwenci Szkół od A do F
Absolwenci Szkół od G do L
Absolwenci Szkól od Ł do R
Absolwenci Szkół od S do W
Absolwenci Szkół od Z do Ż

Najpopularniejsze tematy
Najnowsze fotki w galerii
Ostatnie komentarze
Ostatnio na forum

Wyszukaj
Regulamin strony
Kadra Pedagogiczna
Internat
Statki Szkolne - załogi
Fundusze Pamięci
Izba Pamięci
Składki członkowskie 2016
Składki członkowskie 2017
Składki członkowskie 2019
Ostatnie artykuły
Technikum Żeglugi Śr...
Bractwo Mokrego Pokł...
Spotkanie 18.11.2017
Zjazd
KNAGA - inne określe...
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

30/05/2022 15:24
Stasiu, przed każdym ze zjazdów tak było - przed każdym...Ani Twoja, ani Warszego rocznika to wina, bo z a w s z e byliście najliczniejsi(!) Pozdrawiam :-)

30/05/2022 14:24
Myślę ze liczba chętnych do uczestnictwa w Zjeździe jest tak mała gdyż część kolegów przyjęła metodę wyczekiwania będzie " dłuższa Lista" to ja tez się zapisze a to związuje ręce organizator

30/05/2022 13:40
Zjazd 75 leci powstania szkoły to nie tylko ważna uroczystość ale okazja do spotkania kolegów w murach Naszej szkoły gdzie spędziliśmy piękne młodzieńcze lata. Pozdrawiam kolegów i myślę ze będzie nas

29/05/2022 13:25
...dociekać i dopytywać, a 75 Lecie, to wyjątkowa rocznica. Niektórzy pokonają setki kilometrów, by w nim uczestniczyć. Pozdrawiam :-)

29/05/2022 13:23
Administratorów/or
ganizatorów proszę o odniesienie do mojego komentarza - pod postem o najbliższym Zjeździe /do którego pozostało kilkanaście dni/. Sami uczestnicy nie mają, jak widać smiałości, by do

Ryszard Faron
Ryszard Faron (ur. 18 kwietnia 1952 w Warszawie, zm. 4 sierpnia 2017 w Brodnicy) – polski aktor, marynarz, porucznik.

Ukończył Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu w 1971 r., podobnie jak aktorzy Marian Czerski, Aleksander Maciejewski i Kazimierz Wysota, a w 1980 warszawską PWST. W latach 1978–1983 był aktorem Teatru Powszechnego w Warszawie, a w sezonie 1991/1992 oraz od 2008 do 2010 aktorem Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze. W Powszechnym zagrał m.in. Billinga we Wrogu ludu Henryka Ibsena (premiera 7 kwietnia 1979, reż. Kazimierz Kutz) i Spiskowca II w Spiskowcach Josepha Conrada (premiera 11 stycznia 1980, reż. Zygmunt Hübner). Tę drugą rolę powtórzył również w telewizyjnej adaptacji spektaklu, który został w 1999 roku nominowany przez Akademię Teatru Telewizji do tzw. Złotej Setki Teatru Telewizji. W Lubuskim Teatrze wcielił się m.in. w rolę Raki w Żonie pana ministra (premiera 16 października 1991, reż. Hanka Bielicka). Okazjonalnie zajmował się również reżyserią teatralną – wyreżyserował Powrót Smoka, czyli baśń o takich, że szkoda gadać w Centrum Sztuki – Teatrze Dramatycznym w Legnicy (premiera 30 maja 1993).

Najbardziej pamiętany jest z filmowej roli „studenta” pomagającego wbrew swojej woli milicji, w Przepraszam, czy tu biją? Marka Piwowskiego. W filmie tym zagrał będąc na drugim roku studiów aktorskich. To kreowany przez niego bohater, podczas przesłuchania przez kpt. Mildego (Jerzy Kulej), wypowiada słowa będące tytułem filmu.

Przez wiele lat występował w szkołach z monodramami i spektaklami, których tematy poruszają problemy społeczne dotykające młodzież. Były to m.in. monodram Kto następny do tego piekła? o alkoholizmie (premiera w 1993 r.[) oraz spektakl Ja zabiłem, na motywach Zbrodni i kary, mówiący o przemocy na przestrzeni dziejów (wystawiany wspólnie ze Stanisławem Biczysko i Jolantą Wołłejko). Był członkiem Związku Artystów Scen Polskich i Związku Zawodowego Aktorów Polskich.

Był lektorem wydanej w 2006 r. audioksiążki Dom cichej śmierci Tadeusza Kosteckiego. Użyczył głosu w grze komputerowej Gothic 3.

Mieszkał w Zielonej Górze.
Komentarze
#1 | Topor dnia 03.09.2017
Grazka dnia 02.09.2017
R.I.P.

"Polski aktor zmarł w zapomnieniu. Zasłynął szczególnie jednym filmem
Ryszard Faron (65 l.) był aktorem znanym przede wszystkim z filmu "Przepraszam, czy tu biją?" w reżyserii Marka Piwowskiego. Grał w nim postać studenta, który podczas przesłuchania przez kpt. Mildego (Jerzy Kulej), wypowiada słowa będące tytułem filmu. Faron zmarł niespodziewanie na początku sierpnia w Brodnicy. Niestety, w zupełnym zapomnieniu.
Ryszard Faron nie był tylko aktorem. W 1971 roku ukończył Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu i był marynarzem. Absolwentami tej szkoły średniej byli także inni aktorzy - Marian Czerski, Aleksander Maciejewski i Kazimierz Wysota.
Faron został absolwentem warszawskiej PWST w 1980 roku. W latach 1979-82 występował w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Potem był aktorem Lubuskiego Teatru im. Kruczkowskiego w Zielonej Górze.
Przez lata występował w szkołach z monodramami, które poruszały problemy społeczne dotykające młodzież. Były to m.in. spektakle "Kto następny do tego piekła?" (o alkoholizmie) oraz "Ja zabiłem" na motywach "Zbrodni i kary" (o przemocy na przestrzeni dziejów).
Ryszard Faron oprócz "Przepraszam, czy tu biją?" zagrał w takich produkcjach jak: "Dom", "Plebania", "Pitbull" i "Kryminalni".
Aktor zmarł 4 sierpnia i został pochowany na cmentarzu komunalnym w Brodnicy. Niestety, o jego śmierci nie poinformowały żadne portale filmowe."

Źródło: FAKT24.PL 02.09.2017r 10:37
Edytuj - Usuń - IP użytkownika: 89.76.151.45
#2 | ZbigniewDanielak dnia 03.01.2018
Ryśka Farona poznałem w TŻŚ. Razem "bawiliśmy się" w teatr poezji i inne formy artystyczne "na potrzeby szkoły" pod opieką Pani Elżbiety Piaseckiej. Jako starszy kolega, faktycznie, był wiodącym w zespole. Po jakimś czasie zobaczyłem go w na kinowym ekranie. Jednak poszedł w kierunku aktorstwa, czym zajmowaliśmy się amatorsko w szkole.. Po kilkudziesięciu latach, dzięki rozwojowi portali społecznościowych, śledziłem jego "poczynania" na Facebooku, nie mając śmiałości przypomnieć się mu i zaliczyć do grona jego znajomych. Aż tu - jak grom z jasnego nieba - wiadomość, że Rysiek nie żyje. Refleksja - przecież jestem w jego wieku i mogło mnie to spotkać. Zaskoczenie i niedowierzanie. Nie ma już wpisów Ryśka na Facebooku. Nie zdążyłem odnowić znajomości z czasów szkolnej młodości. Pozostała już tylko nadzieja na spotkanie z nim na bezkresach niebiańskiego oceanu. Żegnaj marynarzu, który podążył ku aktorstwu, którego umiłowanie "łyknął"ł na scenie auli w TŻŚ. Pamiętasz Ryśku jak podbieraliśmy papierosy Pani Eli na próbach? Ale Ty już mi nie odpowiesz. Nie powspominamy tamtych młodzieńczych lat......
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?