05.05.2024 18:01:09
Nawigacja
O Stowarzyszeniu
Statut Stowarzyszenia
Zarząd i Członkowie
Deklaracja
Odznaka Absolwenta

Absolwenci Szkół od A do F
Absolwenci Szkół od G do L
Absolwenci Szkól od Ł do R
Absolwenci Szkół od S do W
Absolwenci Szkół od Z do Ż

Najpopularniejsze tematy
Najnowsze fotki w galerii
Ostatnie komentarze
Ostatnio na forum

Wyszukaj
Regulamin strony
Kadra Pedagogiczna
Internat
Statki Szkolne - załogi
Fundusze Pamięci
Izba Pamięci
Składki członkowskie 2016
Składki członkowskie 2017
Składki członkowskie 2019
Ostatnie artykuły
Technikum Żeglugi Śr...
Bractwo Mokrego Pokł...
Spotkanie 18.11.2017
Zjazd
KNAGA - inne określe...
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

30/05/2022 15:24
Stasiu, przed każdym ze zjazdów tak było - przed każdym...Ani Twoja, ani Warszego rocznika to wina, bo z a w s z e byliście najliczniejsi(!) Pozdrawiam :-)

30/05/2022 14:24
Myślę ze liczba chętnych do uczestnictwa w Zjeździe jest tak mała gdyż część kolegów przyjęła metodę wyczekiwania będzie " dłuższa Lista" to ja tez się zapisze a to związuje ręce organizator

30/05/2022 13:40
Zjazd 75 leci powstania szkoły to nie tylko ważna uroczystość ale okazja do spotkania kolegów w murach Naszej szkoły gdzie spędziliśmy piękne młodzieńcze lata. Pozdrawiam kolegów i myślę ze będzie nas

29/05/2022 13:25
...dociekać i dopytywać, a 75 Lecie, to wyjątkowa rocznica. Niektórzy pokonają setki kilometrów, by w nim uczestniczyć. Pozdrawiam :-)

29/05/2022 13:23
Administratorów/or
ganizatorów proszę o odniesienie do mojego komentarza - pod postem o najbliższym Zjeździe /do którego pozostało kilkanaście dni/. Sami uczestnicy nie mają, jak widać smiałości, by do

Kanal Augustowski
Kanałem Augustowskim na Białoruś

W poniedziałek w Rudawce (Podlaskie) uroczyście otwarty został odcinek Kanału Augustowskiego przy śluzie Kurzyniec na granicy polsko-białoruskiej.

Uroczystości odbyły się po polskiej stronie. Rozpoczęła je msza św. w kościele w miejscowości Mikaszówka, a po niej otworzono wyremontowaną śluzę Kurzyniec.

Wojewoda podlaski przekazał placówce granicznej w Płaskiej dwie łodzie do patrolowania terenu przejścia granicznego.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej Anna Wójcik, obecnie przekroczenie tam granicy polsko- białoruskiej np. kajakiem jest zdecydowanie łatwiejsze niż wcześniej.

"W ciągu kilkunastu minut możliwe jest odprawienie turystów na drugą stronę. Oczywiście niezbędna jest wiza na Białoruś" -dodała Wójcik.

Rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) w Warszawie Dariusz Bogacz powiedział, że obecnie nie jest możliwe przekraczanie granicy dużymi statkami, gdyż w niektórych miejscach Kanału Augustowskiego koryto rzek nie jest do tego dostosowane. Poza tym - jak dodał - potrzebna jest międzynarodowa umowa o żegludze z Białorusią, której obecnie nie ma.

Od 2005 r. RZGW wydało na rekonstrukcję Kanału Augustowskiego ponad 27 mln zł. Za te pieniądze wyremontowane zostały dwie śluzy: Kudrynki i Kurzyniec, jaz Wołkuszek oraz pogłębiono i zabezpieczono blisko pięciokilometrowy odcinek kanału.

Śluza Kurzyniec od wielu lat była w bardzo złym stanie. Nie było możliwości przekraczania granicy na tym odcinku. W 2005 roku polskie i białoruskie władze podpisały porozumienie w sprawie rekonstrukcji Kanału Augustowskiego w taki sposób, by stworzyć z niego atrakcyjny szlak turystyczny. Zarówno Białorusini, jak i Polacy wykonali większość najważniejszych prac remontowych.

Bogacz poinformował, że po polskiej stronie obecnie remontowany jest jaz w Kudrynkach oraz wrota śluzy Tartak.

Realizowany jest też projekt wybudowania Szlaku Wodnego im. Stefana Batorego z Warszawy Wisłą, Narwią, Kanałem Augustowskim do Niemna. W maju tego roku został ogłoszony przetarg na opracowanie strategii szlaku.

Kanał Augustowski to jeden z najatrakcyjniejszych szlaków turystyki kajakowej. Na terenie Polski przebiega przez Równinę Augustowską i Kotlinę Biebrzańską. Kajakarze podróżujący kanałem mijają jeziora: Sajno, Necko, Białe, Studzieniczne oraz płyną rzeką Czarną Hańczą. Kanał łączy dorzecza Wisły i Niemna. Ma 102 km długości (z czego w Polsce 80 km).

Na Kanale Augustowskim zbudowano 18 śluz (w Polsce jest ich 14). W 1968 r. Kanał Augustowski został uznany za zabytek techniki. Aktualnie trwają starania o wpisanie Kanału Augustowskiego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?