13.05.2024 23:58:19
Nawigacja
O Stowarzyszeniu
Statut Stowarzyszenia
Zarząd i Członkowie
Deklaracja
Odznaka Absolwenta

Absolwenci Szkół od A do F
Absolwenci Szkół od G do L
Absolwenci Szkól od Ł do R
Absolwenci Szkół od S do W
Absolwenci Szkół od Z do Ż

Najpopularniejsze tematy
Najnowsze fotki w galerii
Ostatnie komentarze
Ostatnio na forum

Wyszukaj
Regulamin strony
Kadra Pedagogiczna
Internat
Statki Szkolne - załogi
Fundusze Pamięci
Izba Pamięci
Składki członkowskie 2016
Składki członkowskie 2017
Składki członkowskie 2019
Ostatnie artykuły
Technikum Żeglugi Śr...
Bractwo Mokrego Pokł...
Spotkanie 18.11.2017
Zjazd
KNAGA - inne określe...
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

30/05/2022 15:24
Stasiu, przed każdym ze zjazdów tak było - przed każdym...Ani Twoja, ani Warszego rocznika to wina, bo z a w s z e byliście najliczniejsi(!) Pozdrawiam :-)

30/05/2022 14:24
Myślę ze liczba chętnych do uczestnictwa w Zjeździe jest tak mała gdyż część kolegów przyjęła metodę wyczekiwania będzie " dłuższa Lista" to ja tez się zapisze a to związuje ręce organizator

30/05/2022 13:40
Zjazd 75 leci powstania szkoły to nie tylko ważna uroczystość ale okazja do spotkania kolegów w murach Naszej szkoły gdzie spędziliśmy piękne młodzieńcze lata. Pozdrawiam kolegów i myślę ze będzie nas

29/05/2022 13:25
...dociekać i dopytywać, a 75 Lecie, to wyjątkowa rocznica. Niektórzy pokonają setki kilometrów, by w nim uczestniczyć. Pozdrawiam :-)

29/05/2022 13:23
Administratorów/or
ganizatorów proszę o odniesienie do mojego komentarza - pod postem o najbliższym Zjeździe /do którego pozostało kilkanaście dni/. Sami uczestnicy nie mają, jak widać smiałości, by do

Spotkanie europejskich szkół żeglugi i Kongres Centralnej Komisji Reńskiej w Strasbourgu
30 lat temu nasza Szkoła należała do najlepszych placówek zawodowego szkolnictwa żeglugowego w Europie.Posiadała wówczas jeden z najnowocześniejszych (wodowany w 1975 r.) statków szkoleniowych "Westerplatte II". Miałem zaszczyt i przyjemność pracować na tym szkolnym zestawie pchanym.

W 1978 r. Centralna Komisja Reńska jako organizatorzy spotkania szkół żeglugowych zaprosili do udziału w tej imprezie naszą Szkołę. Mieliśmy popłynąć z polską delegacją i uczniami-prakykantami do Strasbourga we Francji. Torbulencje polityczne na linii NRD - RFN (zykany polityczne bloku wschodniego wobec Europy Zachodniej) doprowadziły do wprowadzeniu jednostronnego zakazu wydanego przez stronę NRD dla poruszania się statków żeglugi śródlądowej przekraczających długość 67 m na Kanale Odra - Havela. Zakaz ten obejmował oprócz floty NRD bezwzględnie statki wszystkich bander. "Westerplatte II" miał łączną długość 90 m. Próba otrzymania jednorazowego zezwolenia (przypomnę, że w poprzednich latach pływaliśmy w rejsach przyjaźni do NRD i Czechosłowacji, o czym pisałem już wcześniej) mimo interwencji ministerstwa nie powiodła się.

Kilka dni temu 17 i 18 czerwca 2008 r. dokładnie 30 lat później doszło do kolejnego spotkania europejskich szkół żeglugi i statków szkolnych w Strasbourgu. Polskie żeglugowe szkolnictwo zawodowe reprazentował Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej z Nakła nad Notecią. Delegacja ta liczyła cztery osoby i w jej skład wchodzili:

Przewodnicząca Rady Powiatu pani Małgorzata Waleryś-Masiak
Kapitan statku szkolnego "Władysław Łokietek" pan Grzegorz Nadolny
Tłumacz angielsko-polski pani M.Kosa
Tłumacz niemiecko-polski pan J.Waleryś


Referat programowy na temat: "Harmonizacji szkolenia zawodowego w Europie" wygłosił pan Hans-Günter Portmannem dyrektorem szkoły żeglugi z Duisburga.

Pan Arjen Mintjes dyrektor Maritim Academie z Holandii w swoim wystąpieniu podsumowującym dwa dni obrad stwierdził, że Europa posiada 15 szkół żeglugi, ale o zróżnicowanych programach nauczania.Szkoły te dysponują 14 statkami dla praktyk zawodowych. (Statek nr.15 "Westerplatte II" zbudowany ze społecznych polskich pieniędzy rdzewieje w krzakach XIV LO - najlepszej szkoły Wrocławia - mój komentarz).

Stwierdzono, że uczeń w wieku 15 lat nie można podejmować samodzielnej decyzji o swoim przyszłym zawodzie i najczęściej jest to decyzja rodziców. Dlatego wielu absolwentów szkół żeglugi nie trafia do wyuczonego zawodu (przykład wrocławskiego TŻŚ gdzie 80 % absolwentów nie podjęło pracy w żegludze). Podjąto uchwałę o powołaniu w najbliższych 5 latach wspólnej platformy europejskiego nauczania zawodowego dla żeglugi śródlądowej z angielskim językiem wykładowym, który w przyszłości stanie się obowiązkowym językiem "manewrowym" europejskiej żeglugi śródlądowej.

Jeżeli jednym z celów naszego Stowarzyszenia jest ponowne otworzenie szkoły żeglugi we Wrocławiu to powinniśmy wiedzieć co robi w tym kierunku Europa. Szkoda, że nie było naszego oficialnego przedstawiciela na tej konferencji, a była taka możliwość sygnalizowana przeze mnie Prezesowi i Sekretarzowi. Zarząd Stowarzyszenia nie został jednak o niej poinformowany na zebraniu w dniu 7-go czerwca.

19 czerwca odbył się w Strasbourgu Kongres "Okrągłego stołu" zorganizowany przez Centralną Komisję Reńską w Strasbourgu na temat: "Rynek pracy i wykształcenie w żegludze śródlądowej"

W spotkaniu tym wzięło udział ponad 60-ciu delegatów z 12 krajów Europy w tym przedstawiciele 14 europejskich instytutów (szkół) żeglugi śródlądowej. Miałem zaszczyt i przyjemność reprazentować w Strasbourgu Związek Polskich Armatorów Śródlądowych oraz Towarzystwo Entuzjastów Żeglugi Śródlądowej. Relację z Kongresu przedstawiłem w oddzielnym newsie.

Mimo, że nie byłem formalnie przedstawicielem naszego Stowarzyszenia, to w rozmowach kuluarowych wspominałem o jego istnieniu. Mówiłem o naszej zlikwidowanej szkole i wykorzystywanym przez XIV LO w celach rozrywkowych zamiast szkoleniowych naszego statku szkolnego "Westerplatte II". Wręczyłem wielu prominentnym europejskim gościom spotkania wizytówki naszego Stowarzyszenia. Mam nadzieję, że nie zostanę za to "przewinienie" relegowany ze Stowarzyszenia TŻŚ.

Z europejskim pozdrowieniem ze Strasbourga
Józef Węgrzyn
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?