23.09.2021 23:19:31
Nawigacja
Statut Stowarzyszenia
Zarząd i Członkowie
Deklaracja
Odznaka Absolwenta

Absolwenci Szkół od A do F
Absolwenci Szkól od Ł do R
Absolwenci Szkół od S do W
Absolwenci Szkół od Z do Ż

Najpopularniejsze tematy
Najnowsze fotki w galerii
Ostatnie komentarze
Ostatnio na forum

Wyszukaj
Regulamin strony
Kadra Pedagogiczna
Internat
Statki Szkolne - załogi
Fundusze Pamięci
Izba Pamięci
Składki członkowskie 2016
Składki członkowskie 2017
Składki członkowskie 2019
Absolwenci Szkół od G do L
Ostatnie artykuły
Technikum Żeglugi Śr...
Bractwo Mokrego Pokł...
Spotkanie 18.11.2017
Zjazd
KNAGA - inne określe...
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

30/01/2021 20:44
26 stycznia b.r.odszedł od nas na wieczną wachtę nasz kolega -absolwent 1960r wydz. mechaniczny KAZIMIERZ SĘDZIK pogrzeb odbędzie się 01-02-2021 na cmentarzu osobowickim o godz. 15:20 (st

07/12/2020 12:58
Olkowi/54/Z okazji Urodzin,dużo zdrowia życzy:Bronek /54/.

21/04/2020 09:06
18 kwietnia, w dniu swoich 65 urodzin, zmarł Andrzej Kempa, absolwent TŻŚ z 1975 roku. Cześć jego pamięci!

07/07/2019 14:15
Skład aktualnego zarządu stowarzyszenia chyba nie jest taki jak podano...

12/01/2019 20:59
Józek masz już możliwośc

Flagowy U-Boot TŻŚ
Wszyscy znamy sylwetkę niby-stateczku, jaki usadowił się na trawniku przed budynkiem Naszej Szkoły przy ulicy Bruecknera 10 we Wrocławiu. Był dla wielu z nas pierwszym "marynistycznym" motywem jaki wpadł nam w oko gdy przyjechaliśmy na egzaminy wstępne, gdyż podświadomie wręcz szukaliśmy jakiegoś elementu, który zobrazowałby nasze szczeniackie marzenia o pływaniu na statkach. W jego otoczeniu znaleźć można było także inne, kojarzące się z przyszłym zawodem przedmioty takie jak kotwice czy boje na pływakach, ale nie przemawiały tak sugestywnie do młodzieńczej wyobraźni jak ten jeden...

Wbudowany w atrapkę stateczku maszt był zawsze zwieńczony flagą narodową, ale wszystkie święta państwowe i szkolne były okazją do wywieszenia Wielkiej Gali Banderowej czyli flag kodu sygnałowego ułożonych w specjalnym porządku - jak na "prawdziwych" statkach i okrętach.

Tajemniczy sprawca za "moich" czasów szkolnych namazał na burcie "MS Kauczuk", co zapewne miało doprowadzać do szału naszego belfra od elektrotechniki o takiej ksywce właśnie. Jakaś litościwa dusza dopisała równie koślawo: "-owiec" i tak oto przez długie lata pseudostateczek nazywał się "MS Kauczuk-owiec".

Jakoś nikt z nas nigdy nie zastanawiał się nad tym skąd to "coś" tam się wzięło i czym jest naprawdę. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że nie jest to "jakaś tam atrapa" ale ... kiosk U-Boota, a ściślej jego część. Stocznie odrzańskie (m.in. we Wrocławiu i Głogowie) produkowały w czasie Drugiej Wojny Światowej łodzie podwodne lub ich elementy dla niemieckiej Kriegsmarine. Fragmenty kadłubów - w tym i ten element - były zwożone barkami do Szczecina i tam składane w większą całość. Fragment kiosku U-Boota przywieziono tu prawdopodobnie po likwidacji Wystawy Ziem Odzyskanych, która odbyła się w roku 1948 we Wrocławiu, a gdzie mógł być swoistym eksponatem. Zgodnie z inną wersją - te właśnie elementy produkowała sąsiadująca z TŻŚ Wrocławska Stocznia "Zacisze", z której to fragment kiosku przywędrował wprost przed budynek szkoły i stoi tam do dziś. Nie jest jednak wykluczone, iż najpierw trafił ze stoczni na Wystawę Ziem Odzyskanych a potem pod szkołę.


Według niektórych opinii element przed budynkiem TŻŚ to sekcja kiosku U-Boota typu VIIC/42, które budowano w Gdańsku, Rostocku, Lubece, Emden, Bremen, Hamburgu, Flensburgu i Wilhelmshaven. Kilka jednostek z tej serii zmodyfikowano na tzw. U-flak (przeciwlotnicze U-booty) - na pokładzie zainstalowano im więc 2 poczwórne działka plot. Flakvierling za- i przed kioskiem oraz nowe, eksperymentalne działko automatyczne kalibru 37 mm na dolnej platformie za kioskiem. Tak zmodyfikowane U-Booty miały eskortować inne niemieckie okręty podwodne przechodzące na powierzchni z pełną prędkością przez Zatokę Biskajską. Modyfikację można uznać za nieudaną: U-Flak'i zestrzeliły podczas służby zaledwie dwa samoloty. Okręt podwodny sam jest bardzo wrażliwy na ostrzał z działek samolotowych więc dalszych prób zaniechano, ale niemal wszystkie U-Booty typu VIIc miały właśnie tak ukształtowaną tylną część nadbudówki, gdyż na obydwu platformach znajdowały się działka.

Moim jednak zdaniem "nasz kiosk" pochodzi z okrętów wersji U-VIIc/41. Pierwsze z nich weszły do służby w 1943 r., ogółem zbudowano 91 jednostek tego typu. Jeden z nich - U995 - przetrwał do dzisiaj. Po zakończeniu swej powojennej służby w norweskiej marynarce wojennej, został odkupiony za symboliczną markę przez swojego ostatniego dowódcę - Hansa-Georga Hessa. Jest obecnie okrętem-muzeum na plaży w Laboe i stał się niebywała atrakcją dla zwiedzających.


Na rysunku konstrukcyjnym kiosku U-Bootów typoszeregu VIIc/41 (powyżej) widoczne są nawet te charakterystyczne rzędy otworków w poszyciu. Również ich układ jest zgodny - proszę zwrócić uwagę na skos po jednej stronie!. To utwierdza mnie w przekonaniu, iż element przed szkołą jest autentyczną częścią kiosku omawianych łodzi podwodnych.

Na podstawie planów konstrukcyjnych i zachowanych fotografii wykonuje się na całym świecie mnóstwo modeli (także wirtualnych) U-Botów tej serii. Wiele z tych prezentacji także potwierdza moje zdanie.


Porównując zdjęcia, modele oraz rysunki konstrukcyjne można z całą pewnością potwierdzić, że nasz "Flagowy U-Boot TŻŚ" to tylna część kiosku właśnie takiej jednostki.

kpt. żegl. śródl. Andrzej Podgórski
__________________________________________________________________

źródła fotografii:
- www.24flotilla.com
- www.uboat.net
- www.u-historia.com
- www.deutscher-marinebund.de
- www.u-boot-modell.de
- Wikipedia
- Wratislaviae Amici
oraz ze zbiorów Moniki Serewy

Komentarze
#1 | Topor dnia 20.10.2007
Według Zbyszka Priebego flagowy m/s Kauczuk został przetransportowany z Wystawy Ziem Odzyskanych rekami uczniów Technikum i postawiony na miejscu, na którym jest do dnia dzisiejszego.
Jaki będzie jego dalszy los?
m/s Kauczuk ma byc przekazany Stowarzyszeniu i gdzie będzie dalej stał to zależy od wielu okoliczności. Na pewno wymaga on drobnych napraw przed wyruszeniem na nowe miejsce. Bedziemy starali sie wykonać to wiosna 2008 roku kiedy zostana rozpoznane wszelkie możliwości dotyczące nowej lokalizacji.
Może uda sie uruchomic Technikum we Wrocławiu to wtedy jego miejsce bedzie przed budynkiem Technikum.
Jak bedzie coś nowego w tej sprawie będziemy Was informować

Pozdrowienia
Zbyszek 1974 VB
#2 | slepowron dnia 22.02.2011
Potwierdzam,slowa Zbyszka kiosk zostal przywieziony przez uczniow szkoly z wystawy ziem odzyskanych.Jesli sie nie myle to byl rok 54 lub 55.Obok niego na terenie szkoly przy furtce stala budka wartownicza,W szkole obowiazywaly przepustki, szefem byl,B.Kosior prowadzil apele szkolne.To byly czasy
#3 | slepowron dnia 22.02.2011
Przepraszam ,vel kauczuk uczyl fizyki ibyl wychowawca kl.2.\b. a nazwa wziela sie z imponujacej lysiny.A fizkiem byl bardzo dobrym ,jego slynne kartkowki 5 min. nauczyly nas myslenia.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Nasi partnerzy