Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.
|
|
Wieczna wachta |

Ze smutkiem i żalem zawiadamiamy, że na wieczną wachtę odszedł nasz Brat
ŚP JUREK KAPAŁCZYŃSKI
Absolwent Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu i Politechniki Gdańskiej, okrętowiec - były dyrektor techniczny stoczni w Darłowie i Świnoujściu, oficer na polskich statkach rybołówstwa dalekomorskiego i Polskiej Marynarki Handlowej, a także pod obcą banderą. Człowiek o wielu zainteresowaniach. W czasie edukacji w T Ż Ś był zapalonym modelarzem i współtwórcą kolebki wrocławskich modelarzy statków. Wspominamy Go jako dobrego, pogodnego i uczynnego Kolegę.
Spotykając się w Świnoujściu rozprawialiśmy o wielu sprawach i sporo o wrocławskich czasach do których chętnie wracał. Ostatnie lata walczył z chorobą nie poddając się, pozostając pod troskliwą opieką Żony.
Cześć Jego pamięci!
Pożegnanie Jurka odbędzie się dnia 11 grudnia br. o godzinie13 na Cmentarzu Centralnym w Świnoujściu.
Żonie Alinie i Rodzinie przekazujemy słowa współczucia i pocieszenia.
Bracia i Sympatycy Bractwa Mokrego Pokładu oraz Stowarzyszenia Absolwentów Zespołu Szkół Zawodowych Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu
|
Kalendarze 2014 r. |
15 grudnia 2013 r. oddamy do Państwa rąk kolejne dziewiąty i dziesiąty kalendarze wodniackie. Jak w roku ubiegłym autorami kalendarzy są Janusz Fąfara i Waldemar Danielewicz „Żegluga Odrzańska 1945 -1990 lata nadziei” Janusza Fąfary to bogato ilustrowana historia największego polskiego armatora obejmująca lata 1945 – 1990, natomiast Waldemar Danielewicz w kalendarzu „Żegluga Bydgoska na Wiśle i na morzu” opisuje mało znany fakt z historii Żeglugi Bydgoskiej, kiedy to była przedsiębiorstwem śródlądowo–przybrzeżnym
Kalendarze wydane zostały na matowym papierze kredowym o gramaturze 300 g zawierają po trzynaście kartek o formacie 34 cm x 47 cm obustronnie zadrukowanych. Więcej szczegółów (cena, sposób zamówienia) na stronach ŻEGLUGA ŚRÓDLĄDOWA wczoraj, dziś, jutro oraz Absolwenci z Brücknera 10 |
Święty Mikołaj |

Święty Mikołaj to niewątpliwie jeden z najbardziej popularnych świętych. Mimo niewielu pewnych informacji dotyczących jego życia, jest niezwykle barwną postacią w hagiografii.
Jego imię pochodzi od greckich słów nike – ‘zwycięstwo’ i laos – ‘lud’ i znaczy tyle co ‘zwycięski lud’.
Mikołaj urodził się około 270 r. w Patras w Grecji w zamożnej rodzinie. Był jedynym, długo wyczekiwanym i wymodlonym dzieckiem. Od samego dzieciństwa odznaczał się prawdziwą pobożnością. Nie umiał przechodzić obojętnie obok ludzkiej biedy i nieszczęścia. Po śmierci rodziców chętnie dzielił się odziedziczonym po nich majątkiem z innymi. Mikołaj dzięki pomocy stryja został kapłanem. Kiedy przebywał z pielgrzymką w Ziemi Świętej – co było jego wielkim marzeniem – w Mirze (obecnie Derme) zmarł biskup. Uradzono, że jego następcą zostanie ten, kto nazajutrz wejdzie jako pierwszy do świątyni. Tymczasem Mikołaj po powrocie z pielgrzymki spędził noc na modlitwie pod kościołem, dziękując Bogu za szczęśliwy powrót. Do świątyni wszedł jako pierwszy. Wybrany w ten sposób na biskupa miasta Miry, które było wtedy stolicą Licji w Azji Mniejszej, słynął z wielkiej troski o swoich wiernych. Gdy cesarz Konstantyn skazał trzech mężczyzn z Miry na karę śmierci za jakieś drobne wykroczenie, sam udał się do Konstantynopola i uprosił dla nich ułaskawienie. Do legendy przeszło też wiele opowieści o jego hojności. Jedną z nich uwiecznił Dante w „Boskiej komedii”. Mówi ona o trzech ubogich pannach, których ojca nie było stać na posag dla córek. Mikołaj w tajemnicy, nocą, aż trzykrotnie podrzucał do ich domu złoto, umożliwiając im zamążpójście. Jak pisze ks. Mikołaj Frąckiewicz w „Delicyjach rodzinnych” (Kraków 1746), „rodzice na ową pamiątkę szczodrobliwości świętego Mikołaja, że w nocy ubogiemu szlachcicowi na posag trzech córek złoto oknem wrzucił, zwykli co rok na wigilię święta jego dla zachęcenia nabożeństwa dziatkom swoim śpiącym różne podarunki zawięzować i podrzucać, powiadając im na to, że im to św. Mikołaj przyniósł, ale rozkazał: żebyście paciorek nabożnie rano i wieczorem mówili, rodziców słuchali”. |
Spotkanie w Klubie Muzyki i Literatury |
Stowarzyszenie TŻŚ zaprasza wszystkich Naszych Nauczycieli i Pracowników na coroczne spotkanie Noworoczne w Klubie Muzyki i Literatury w dniu 10 stycznia 2014 r.
W najbliższym czasie podamy więcej informacji na temat spotkania. |
Oświadczenie |
W związku z ukazaniem sie na Faceboku wpisu Pana Jozefa Wegrzyna vel Józefa Węgrzyna ublizającego mi i moim rodzicom oświadczam, że z dniem 18 listopada 2013 roku Pan Józef Węgrzyn nie jest ani moim znajomym ani tez kolegą a tym bardziej przyjacielem. Pozostaje tylko jako Absolwent 1975 roku.
Miał racje mój Ojciec profesor Alojzy Toporowicz mówiąc;
Boze chroń mnie od takich przyjaciół bowiem z wrogami sam sobie poradzę. |
Zebranie Zarządu Stowarzyszenia |
W dniu 07 grudnia 2013 roku o godzinie 10.00 odbędzie się zebranie Zarządu Stowarzyszenia, poświęcone przyszłorocznemu Zjazdowi i zagospodarowaniu dolnej części gablot w Sali Tradycji.
Obecność członków zarzadu obowiązkowa. |
Apel do Absolwentów 1974 roku |
W roku 2014 mija 40 lat od ukończenia przez Nas Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu. Chciałbym wydac w formie ksiązki leksykon poświęcony naszym Nauczycielom i naszym wszystkim Kolegom Absolwentom.
Do wydania ksiązki potrzebuje od wszystkich Absolwentów krótkich informacji na Swój temat, napisanych przez was samych a także jeśli to możliwe Waszych zdjęc z czasów TŻŚ oraz obecnych.
W/w informacje prosze o przesłanie na mój adres: toporowicz@toporowicz.eu
Jednocześnie chciałbym w tej książce umieścić Wasze wspomnienia o pobycie w Naszej Szkole i zachecam wszystkich do napisania krótkich wspomien i ich przesłanie.
W tresci rozszerzonej umieszczam pierwsze otrzymane informacje o Absolwentach 1974 r.
Poniżej informacja o profesorze Marianie Szwarcu.

|
Imię Irena |

Z okazji Imienin naszej Nauczycielki i córki Dyrektora Ireny Talik słów kilka na temat tego imienia.
Irena to kobieta pogodna, gospodarna, kochająca rodzinę i ceniąca dom. Spontaniczna i uwielbiająca towarzystwo. Przez domowników jest osobą bardzo szanowaną, za swoją otwartość umysłu i doradzanie innym w potrzebie. Jest osobą religijną, mającą szczytne idee. Stara się być odpowiedzialna za swoją rodzinę oraz dom. Czasami marzy o podróżach, wysokich zaszczytach i władzy. |
Posiedzenie Zarzadu |
W dniu 26 października 2013 roku o godzinie 10.00 w lokalu przy ulicy Toruńskiej posiedzenie Zarządu Stowarzyszenia TŻŚ.
Obecność członków Zarządu obowiązkowa.
Głównym tematem będzie Zlot i wybory w następnym roku. |
|