Kalendarze 2023
Dodane przez Retman dnia 30.11.2022
5-go grudnia bieżącego roku już po raz 16-ty oddamy do Państwa rąk wodniackie kalendarze przygotowane na rok 2023.

Podobnie, jak w latach ubiegły chmateriały zebrali oraz opracowali pod względem merytorycznym dwaj wybitni znawcy tematu: Janusz Fąfara i Waldemar Danielewicz.
Treść rozszerzona

5-go grudnia bieżącego roku już po raz 16-ty oddamy do Państwa rąk wodniackie kalendarze przygotowane na rok 2023. Podobnie, jak w latach ubiegły chmateriały zebrali oraz opracowali pod względem merytorycznym dwaj wybitni znawcy tematu: Janusz Fąfara i Waldemar Danielewicz. O tym, czego będzie dotyczyło najnowsze wydanie, najlepiej powiedzą sami Twórcy:

Janusz Fąfara - felietonista i fotograf, absolwent TŻŚ, wieloletni kapitan żeglugi śródlądowej; pracownik pionu eksploatacji firm Żegluga na Odrze i Odratrans.

„Nadszedł czas na kolejną edycję „Kalendarza odrzańskiego”. Rok 2023 będzie rokiem planowanego zakończenia wielkich inwestycji na skanalizowanej Odrze i jej właśnie chciałem to wydanie poświęcić. W obliczu medialnych ataków środowisk proekologicznych wobec inwestycji hydrotechnicznych realizowanych na Odrze skanalizowanej jak i na jej swobodnie płynącym odcinku środkowym i granicznym, warto rozpowszechniać wiedzę o zakresie, przebiegu prac i korzyściach wynikających z powstania tych inwestycji dla gospodarki i środowiska. Konieczne jest uświadamianie społeczeństwa, że Odra została już UREGULOWANA za panowania króla Prus Fryderyka II Wielkiego, a prace na rzece wykonywane od kilku lat to tylko usuwanie skutków kilkudziesięcioletniej degradacji jej koryta spowodowanej nadmierną eksploatacją w latach 70-tych ubiegłego stulecia oraz zaniechania prac utrzymujących należyty stan budowli regulacyjnych oraz całej infrastruktury hydrotechnicznej.
„Koalicja ratujmy rzeki” i podobna „Koalicja czas na Odrę” propagują hasła, że tylko renaturyzacja przywróci zdolność rzeki do samooczyszczania. Żądają jednocześnie natychmiastowego wstrzymania wszelkich planów i prac odtwarzających zabudowę regulacyjną, jak i budowę kolejnych stopni wodnych na odcinku rzeki poniżej stopnia wodnego Malczyce argumentując, że tego rodzaju prace przyczynią się do narastania strat w ekosystemie rzeki. Szkoda jednak, że nie przytaczają dobrodziejstwa jakim jest kaskadyzacja górnej Odry w obliczu ekstremalnie niskich przepływów. Tu, z małymi wyjątkami, nie wstępują problemy z drastycznym obniżeniem się poziomu wody w rzece i co za tym idzie - z poziomem wód gruntowych. Wracając do tematu inwestycji na Odrze skanalizowanej nie podlega dyskusji potrzeba rewitalizacji istniejącej infrastruktury hydrotechnicznej, w szczególności modernizacji jazów, przebudowy istniejących i budowy nowych śluz komorowych w kontekście Odry jako nowoczesnej, ekonomicznej i ekologicznej drogi transportowej które preferuje się w Europie. Czas skończyć ze sloganami o betonowaniu rzeki, o budowie „wielkich zapór”, jakimi karmią społeczeństwo środowiska pseudo ekologiczne. Czas na to, aby ci sami aktywiści zabrali się za edukację społeczeństwa o dobrodziejstwie natury jakim są rzeki, że trzeba o nie dbać, że trzeba walczyć z trucicielami rzek, uczyć społeczeństwo przestrzegania dobrych zasad i poszanowania środowiska przyrodniczego. Dzisiejsze działania na Odrze są zgodne z Ramową Dyrektywą Wodną, Dyrektywą w sprawie dzikiego ptactwa, Dyrektywą w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory.
Generalnie aktualne i planowane inwestycje na rzece Odrze, zgodne z polskim prawem i prawem unijnym, są realizowane i myślę, że nadal będą, z pełnym poszanowaniem środowiska przyrodniczego. Trzeba też podkreślić, że nie ma racji bytu transport kolejowy bez nowoczesnej infrastruktury kolejowej, nie ma racji bytu transport drogowy bez nowoczesnej sieci dróg i autostrad i nie będzie miał racji bytu wodny transport śródlądowy bez powiązanych z europejskim systemem dróg wodnych nowoczesnych sieci rodzimych i o tym należy pamiętać.
Janusz Fąfara Listopad 2022

Kolejny z naszych autorów - Waldemar Danielewicz, kapitan żeglugi śródlądowej, historyk, autor książek i opracowań dotyczących tego zagadnienia, we wstępie określa zakres tematyczny tegorocznej edycji następująco:

„To jużkolejnykalendarzpoświęconytematyceżeglugiśródlądowej. Autorempierwszejedycjibył Franciszek Manikowski, kapitanimechanikżeglugiśródlądowej, pasjonathistoriiżeglugi. Miałemokazjęwspółpracować z nimrównieżprzykilkupóźniejszychwydaniach. Inicjatoremorazpomysłodawcąopracowaniagraficznegoiformykalendarzy, którestałysięjużrozpoznawalnąmarką, jest natomiastkapitan Jerzy Misztal, właścicielfirmyMultikop Sp. z o.o. - wydawcykalendarza.
Tegorocznaedycjazatytułowana Z OBIEKTYWEM PRZEZ ŚRÓDLĄDZIE przedstawia 12 statkówuchwyconychmoimobiektywempodczasfotograficznychwypadów do Buczyńca, Gdańska, Giżycka, Torunia. Bohateramitychsesjistałysiępchacze, statkipasażerskie, barkimotorowe, łodziemotoroweilodołamacze. Ich losynapawająoptymizmemlubwręczprzeciwnie - sąsmutnymizapisaminakartachżeglugiśródlądowej. Ostatnia, grudniowastrona, poświęcona jest np. pierwszemuskonstruowanemuizbudowanemu w Polscelodołamaczowi „Lampart”. Niestety, mimowielupodejmowanychdziałańorazstarań, by uratowaćiprzekształcićobiekt w zabytekpolskiejtechniki, statekaktualnie jest złomowany. Wielkaszkoda. Na stronachkalendarzaznajdziemytakżepozytywneprzykłady, jak nastroniekwietniowejpoświęconejłodzimotorowej „Kaczor” z 1934 roku, którąlosuchroniłprzedpalnikamiimożemyjąterazpodziwiać w pięknej, odnowionejformie.
Waldemar Danielewicz Gdańsk. 11 listopada 2022 r.”


Kalendarzewydanezostałynamatowympapierzekredowym o gramaturze 300 g zawierają po 13 kartek formatu 33 cm x 48 cm, obustronniezadrukowanych.
Kalendarze, jak zawsze, pakowanesą w ozdobnekoperty z motywemzdjęciowym z kalendarzy.

Kosztkalendarzawynosi 47,00 zł

Kosztywysyłki:
Poczta Polska – wysyłka do 2 kalendarzy – 18,00
Kurier do 5 kalendarzy - 30,00zł
Wysyłka za pobraniemtylkokurierem – 34,00

Przyzamówieniachpowyżej 5 kalendarzykosztyprzesyłkibsędąustalaneindywidualnie.

Dane do przedpłatyprzelewembankowym
Multikop Sp. z o.o.
85-027 Bydgoszcz
Ul. Jagiellońska 97
Konto: BNP PARIBAS 83 2030 0045 1110 0000 0386 0860

Dane do przelewubankowegolubpocztowego
Multikop Sp. z o.o.
85-027 Bydgoszcz
Ul. Jagiellońska 97
Konto: BGŻ BNP PARIBAS 83 2030 0045 1110 0000 0386 0860

Kalendarzesą równieżdostępne w siedzibiefirmyMultikop w BydgoszczyprzyulicyJagiellońskiej 97 w Bydgoszczy. tel. 52 348 19 50 do 55

Podajemydane do kontaktu; Jerzy Misztal 604 264 391
e-mail: jerzy.misztal@multikop.pl, kalendarze@multikop.pl


Informacja
Sąjeszcze do kupieniaegzemplarzearchiwalnekalendarzy z latubiegłych w cenie40zł plus kosztwysyłki:


2009 – Tylnokołowce
2010 – HolownikiMotorowe
2011 – BydgoskaDrogaWodna
2012 – OdrzańskieHolownikiParowe
2013 – *100 Lat ŻeglugiPasażerskiejnaKanaleElbląsko – Ostródzkim 1912-2012
*OdrzańskiSzlakWodny
2014 - *Bydgoska Żegluga naWiśleinamorzu
*Żegluga Odrzańska 1945 -1990 – latanadziei
2015 – *Wiślanebocznokołowce – dawnychwspomnień czar
*Żegluga Odrzańska – lata 1997-2012
2016 - *MazurskaBiała Flota
*DzieciOdryHerosiOdry
2017 - *Lodołamacze
*Żegluga Odrzańska – Odrzańskie Porty
2018 - * FlotaBydgoskaodBombowca do Solarowca
*OdrzańskieStocznie
2019- * PolskieFlotylleRzeczne 1918-1939
*Z biegiemOdry
2020. - * Pływające Zabytki
*OdrzańskaFlota
2021 - * Flota Sródlądowawczorajidziś
*KalendarzOdrzańskiSentymentalnie